BANNER TASARIMI

Banner, bir ürünü, hizmeti, markayı ya da kampanyayı tanıtmak üzere web sayfalarına yerleştirilen ve reklam verenin web sitesine bağlanan reklam görüntüleri olarak tanımlayabiliriz. Banner, marka bilinirliğini artırmak için uygun fiyatlı, ölçülebilir ve etkili bir araç olduğu için internet reklamcılığının başladığı günden beri yaygın olarak kullanılıyor. Google Ads ve sosyal medya reklam kampanyalarında müthiş geri dönüşler oluşturduğu kesin.

Etkili bir banner tasarımı nasıl hazırlanır? 

Standart boyutlar kullanılmalı:

  Google Adsense’e göre, en başarılı standart banner boyutları şunlar:

      728 × 90px – Büyük Banner

      300 × 600px – Yarım Sayfa 

      300 × 250px – Orta Boy

      336 × 280px – Büyük

      Bu boyutlarda hazırlanacak bir banner her web sitesinde kendine uygun bir yer bulacaktır.

Banner Tasarımlarına Örnek Çalışmalarımız

  • Doğru yerleştirilmeli: Bannerın seçilen web sitesinde yerleştirileceği yer, tasarımı ve içerdiği mesaj kadar önemli.
  • Banner üzerindeki unsurlar dengeli olmalı: Bir banner temel olarak logo, vaat ve aksiyona geçirici mesaj gibi 3 temel unsurdan oluşur. Bu unsurların herbiri önemlidir. Logo, marka bilinirliğini artırır. Vaat (yüksek kalite, indirim, sınırlı süre için fırsat vb), hedef kitleyi kendine çeker ve aksiyon mesajı (daha fazla bilgi için tıklayın, hemen alın, şimdi izleyin vb) kullanıcıyı hareket geçirir. 
  • Basit olmalı: Web site ziyaretçilerinin bir bannerı görme süresi saniyelerle sınırlı, dolayısıyla bir banner derdini bu kadar kısa süre içinde anlatacak kadar basit hazırlanmalı.
  • Dikkat çekmeli: Bir web sitesindeki birçok yazılı ve görsel unsurun arasında bir bannerın dikkat çekmesini sağlamanın yolu, bannera mesajı gölgede bırakmayın fakat gözün algı alanına girecek minik bir animasyon koymak. 
  • Marka ile uyumlu olmalı: Banner tasarımı tıklandığında açılacak olan sitedeki kurumsal kimlik unsurlarıyla çelişiyorsa, kullanıcının kafası karışabilir. Ayrıca kurumsal kimliği tüm mecralarda korumak adına da banner tasarımı marka ile uyumlu olmalı.
  • Doğru renkler ve resimler seçilmeli: Banner tasarımı küçük bir alanda güçlü bir görsel etki yaratma sanatıdır. Bu sanatın incelikleri ise kullanılan renk ve resimlerin hedef kitle üzerinde yaratacığı etkiyi öngörebilmektir.
  • Hızlı yüklenmeli: Google Adwords’e göre, dosya boyutu ne kadar küçükse o kadar iyi. Çünkü bir banner ancak bu sayede hızlı yüklenir ve hedef kitle için görünür hale gelir. 

“Oynamayı bilmeyene oyun yeri dar” gelebilir, fakat müşterilerimiz için binlerce banner tasarladıktan sonra artık artistik olarak da, teknik olarak da banner gibi küçük bir alanda bile pazarlama mesajlarını doğru verme konusunda ustalaştık. Banner tasarımı için iletişime geçebilirsiniz.