fbpx

Benefad ekibi Dublin’de!

Benefad ekibi olarak 7-9 Aralık 2014 tarihlerinde Google’un davetlisi olarak Dublin’deydik. Bu yazımızda Google yetkilileri ve tüm Avrupa’dan ajanslarla bir araya geldiğimiz etkinlikten Adwords ve diğer Google ürünleriyle ilgili edindiğimiz güncel bilgileri paylaşmak istedik.

Google Accelerate 2014 Tüm Avrupa (artı Güney Afrika ve İsrail) ülkelerinden “büyüme potansiyeli yüksek, hesap yönetim performansı üstün” olarak değerlendirilen Partner ajansların üst düzey katılımcılarının çağrıldığı geleneksel bir Google etkinliği. Google Dublin merkez ofisinde 2 gün süren etkinlikte hem bölgemizdeki Adwords trendlerini değerlendirmek hem de 2015 yılında kullanıma sunulacak yeni uygulamalarla ilgili birinci elden eğitim alma fırsatı bulduk.

Etkinliğin ilk gününü açan Birleşik Krallık ve İrlanda Satış Direktörü Shane Nolan aslında tüm reklamcılığın temeli olması gereken tüyoyu en başta verdi: “Sadece ürününüz değil, ürünün hizmet ettiği amaç önemlidir”. Lokasyon bazlı aramalar üzerine (“İstanbul’da 4 yıldızlı oteller” ya da “Taksim’de çanta mağazası” gibi) yoğunlaşan Nolan bu aramaların%32’sinin mağaza ziyareti ve satın almaya dönüştüğünü, bu dönüşümün %19’unun ise önceden planlanmamış alışverişler olduğunu söyledi. Tabii ki bu lokasyon bazlı aramaların neredeyse tamamının mobil cihazlardan geldiğini söylemeye gerek bile yok.

Etkinlik boyunca yapılan tüm sunumların ortak noktasının mobil trendler olması sürpriz değildi elbette. Özellikle 2005 yılından bu yana mobil arama istatistiklerini ve gelecek yıllara ilişkin tahminleri paylaşan Google EMEA Ürün Çözümleri Uzmanı Alana Zamora’nın sunumu dijital pazarlamanın geleceğinin mobil olduğuna ilişkin en şüpheci zihinleri bile ikna edecek veriler sundu.

2015 yılında dünya genelinde toplam 5 milyar PC, akıllı telefon ve tablet olacağını söyleyen Zamora bu sayının %40’ına yakınının mobil cihazlar olacağını da sözlerine ekledi. 2018 yılına ilişkin tahminler ise daha çarpıcı: “Internet of Things” denilen uzaktan veri aktarımı gerçekleştiren sistemler (M2M, akıllı evler, sağlık cihazları, otomobiller vb.) ve giyilebilir teknolojinin de katılımıyla dünya çapında 18 milyar elektronik alet! Bu, kişi başına ortalama 3 cihaz anlamına geliyor.

Zamora ayrıca akıllı telefon sahibi müşterilerin olmayanlara göre %27 daha fazla ciro sağladığını, özellikle özel günlerde hediye alışverişlerinin %48’inin akıllı telefonlardan yapıldığını ve akıllı telefon kullanıcılarının %72’sinin hedie alışverişi yaparken arama ve karşılaştırma için cihazlarını kullandıklarını da belirtti.

Dublin’deki Google Accelerate Seminerinden İzlenimlerimiz

Kuzey ve Orta Avrupa Geliştirilmiş Performans Uzmanı Jos Meijerhof ise sunumunda data’nın geleceği ile ilgili önemli bilgiler paylaştı. Meijerhof’a göre kullanıcıların %90’ı bir işlemi tamamlamak için bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlar arasında geçiş yapıyor. %86ise farklı mecraları tüketirken (TV, radyo, gazete vb.) akıllı telefonları ile meşgul oluyor, yani aslında bu konvansiyonel reklam mecralarının etkinliği azalırken eşzamanlı olarak mobil trafiğe yönlendirme oranları da artıyor diyebiliriz.

Dublin’deki Google Accelerate Seminerinden İzlenimlerimiz

Meijerhof’un vurguladığı bir diğer nokta ise mobil cihazların dönüşüm oranlarının düşüklüğüne yönelik. Mobil cihazların yoğun kullanıldığı saatlerde toplam dönüşümlerin az olduğunu, mobil kullanımının azaldığı saatlerde ise dönüşüm sayısının arttığını gösteren performans gurusu bunu “insanların mesai saatleri içinde mobil cihazlarla satın alma öncesi karşılaştırma araması yapmalarına, akşam saatlerinde ise karar verdikleri ürünü evdeki cihazlardan satın almalarına” bağlıyor. Yani aslında mobil trafiğin dönüşüm oranları düşük görünse bile bu aramalar dönüşüme yol açan esas ziyaretleri oluşturuyor.

Kuzey ve Orta Avrupa Markalama Elçisi Peter Juszczynski ise sunumunda eskiden pazarlama departmanlarında birbirinden bağımsız bir “marka pazarlaması” bir de“performans pazarlaması” grubu olduğundan, ancak günümüzde Adwords gibi detaylı ölçüm imkanı sunan teknolojiler sayesinde marka reklamcılığının da performans reklamcılığı teknikleri ile yapılabileceğini anlattı.

Bu konuda tüm dünyadan çarpıcı başarı hikayeleri de sunan Juszczynski’nin en çok üzerinde durduğu örnek ise kullan-at mendil ürünlerine en çok ihtiyaç duyulan bölge ve zamanları belirlemek için “boşa harcanmış gibi görünen” grip ve soğuk algınlığı kampanyaları oldu. Bu hastalıkların semptomlarının ve tedavi yöntemlerinin bölgelere göre aranma trendlerini anlamak amacıyla bu anahtar kelimeleri dönüşüm olmayacağını bile bile kullanan marka bir sonraki sene elde ettiği bilgilere göre özelleştirilmiş zaman ve yer hedeflemeleri sayesinde satışlarında %40’ın üzerinde artış sağlamış.

İkinci günün açılış konuşmasını yapan Hedef Kitle Performans Yöneticisi Oli Petassunumunda yeniden pazarlama listelerinin genişletilmesi ve bu listelerdeki istatistikler kullanılarak benzer yeni müşterilere ulaşmak için çok değerli yöntemler sundu (biz de Benefad olarak bu teknikleri hemen uygulamaya başladık!) Özellikle dinamik arama reklamlarının bu konudaki faydasına dikkat çeken Petas ayrıca farklı Adwords reklamcılığı modellerinin birbirlerini nasıl güçlendirebileceği konusunda da önemli bilgiler paylaştı.

Yazıyı fazla uzatmamak adına detaylara girmek istemiyoruz, bu nedenle önemli bir kaç noktaya da genel olarak değinmekte fayda var:

Dublin’deki Google Accelerate Seminerinden İzlenimlerimiz

“XYZ nasıl yapılır?” gibi bilgi edinmeye yönelik uzun anahtar kelimelerin arama trendleri hızla yükseliyor, ayrıca bu aramalar reklamverenlere kimin yakın zamanda ürünlerine ihtiyaç duyacağına dair de çok önemli uyarılar veriyor.

  • Genele bakıldığında aramaların %65 ‘i mobil cihazda başlayıp satın alma aşamasında farklı biz cihazda (masaüstü ya da tablet) sonlanıyor

  • 2020 yılında 6 yaşından büyük bireylerin %90‘ı en az bir akıllı telefona sahip olacak

  • 2015 yılı içinde hedefleme seçeneklerindeki “ilgi alanı” kategorisi “pazardaki müşteriler” ve “yatkınlık” kategorileriyle değişecek, böylece satın almaya hazır kitle ile yakın zamanda satın alma potansiyeli olan kitle birbirinden ayrılacak.

  • Tek kanala özel (masaüstünden gelen, mobilden gelen vb.) dönüşüm metrikleri artık geçerli değil, doğru analiz için çok kanallı dönüşüm oranlarına bakmak gerekiyor.

Mobil cihazlardan gelen trafik sebebiyle PC trafiği düşüşte. Bu yüzden de dönüşüm sayısı artmamasına rağmen PC’nin dönüşüm oranı yükseliyor gibi görünüyor.

Ve tabii ki bir Google etkinliğinin olmazsa olmazı eğlenceli etkinlikler Dublin’in geleneksel tadlarından Guinness birasının tarihi fabrikasında muhteşem bir parti, Dublin’in en ünlü barlarından birinde gerçekleşen after-party ve seminer aralarında demo şansı yakaladığımız Google Glass, Google Cardboard, Google Street View Car gibi onlarca ürün…

Türkiye’den yurtdışına açılmak isteyen ve bu pazarlarda yerel dilde Adwords hizmeti almak isteyen müşterilerimize en iyi hizmeti verebilmek için onlarca ülkede güçlü ve güvenilir çözüm ortaklıkları kurmayı da ihmal etmedik.