DİJİTAL ÇAĞDA İÇERİK YÖNETİMİ

Yazılı ve görsel içerik yönetimi pazarlamanın en önemli yapı taşlarından biridir. Bir markayı tanımlamanın, onu rakiplerinden ayrıştırarak öne çıkarmanın ve hedef kitlenin dikkatini çekerek, onlarla duygusal bağ kurmanın yolu etkili içerik yönetiminden geçer. Dijital çağda ise içerik yönetimi hedef kitleye pek çok farklı mecra üzerinden, hızla ulaşılabilmesi sebebiyle kolaylaşmış; hızla ulaşılan bazı bilgilerin kısa sürede etkisini yitirmesi ve unutulması sebebiyle de zorlaşmıştır.

Diğer taraftan sürekli bir bilgi bombardımanına tutulan internet kullanıcıları oldukça seçici hale gelmiş; yeni bir şey sunmayan, fark yaratmayan ya da zeka parıltısı barındırmayan içeriklerle ilgilenmez olmuştur. Bu sebeple hedef kitlesini tanıyan, zamana uyum sağlayan, trendleri takip eden, hangi içeriği hangi mecrada kullanacağını bilen ve yaratıcı olanlar işe yarar içerik üreterek, markalarını geleceğe taşıyacaktır.

Biz de bu haftaki yazımızda dijitalleşmenin hayatımızın her anını etkilediği bu zamanda etkili içerik yönetimi için nelere dikkat edilmesi gerektiğini irdeleyeceğiz.

Hazırlığınızı İyi Yapın!

Aslında bu maddemiz her zaman geçerli… İşe başlarken önce pazar analizi yapmanız, rakip markaları ve global örnekleri incelemeniz, markanızın sektördeki yerini, hedeflerini değerlendirmeniz; ardından hedef kitleyi belirleyip, tanımanız gerekmektedir. Önce siz markanızı tanımalı ve yaratmak istediğiniz marka algısını bilmelisiniz ki, hedef kitlenize doğru mesajları verin. Unutmayın bu bölümü ne kadar özenli ve ayrıntılı yaparsanız, ürettiğiniz içerik o kadar kaliteli olacaktır.

Dikkat Çekin!

Her gün sosyal medyada, bloglarda ya da haber kanallarında çok sayıda yazılı ve görsel içerik paylaşılıyor. Elbette sürekli bir bombardımana tutulan internet kullanıcıları gördükleri içerikleri okumak, incelemek, izlemek, beğenmek ve hatırlamak konusunda olukça seçiciler. Bu sebeple oluşturduğunuz içeriğin dikkat çekerek incelenmeye değer bulunması ve vermek istediğiniz mesajı iletebilmeniz için fark yaratmanız ve merak uyandırmanız gerekmektedir. Tabii bu kolay bir iş değil, ancak potansiyel müşterilerinize ulaşmak için yaratıcılığınızı zorlamalısınız.

Sürekli Araştırın, Trendleri Takip Edin

Biliyoruz ki dijital dünyanın kendine özgü trendleri var. Özellikle sosyal medyada bir dönem çok ilgi çeken bir paylaşım tarzı, bir süre sonra etkisini yitirebiliyor. Bu yüzden sürekli araştırmak, trendleri zamanında uygulayarak güncel kalmak da önemli.

Görselin Gücünü Unutmayın

Unutmayın ki görsel içerikler her zaman daha çok dikkat çeker. Bazen paragraflarca yazı yazarak anlatacağınız bir konuyu tek bir görsel daha etkili ifade eder, bazen de yazdığınız içeriğin okunma oranını ve etkisini artırmak için görselle desteklemeniz gerekir.

Yeni Kral Video İçerik

Oldukça meşgul olan günümüz insanının araştırdığı bir konuyu okumak yerine izleyerek öğrenmeyi tercih ettiğini artık biliyoruz. Bu sebeple markanız için oluşturduğunuz içerikler arasında mutlaka video içeriklere de yer vermelisiniz. Neden video içerik oluşturmanız gerektiğini açıklamaya çalıştığımız yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Profesyonel Destek Alın

Gerçek şu ki içerik üretmek zor bir iştir. Çok iyi bildiğiniz bir konuyu anlatmak, özellikle de ilgi çekme ve akılda kalma amacıyla anlatmak kolay değildir. Dahası her şeyin hızla yayıldığı bir ortamda en ufak bir yanlış anlaşılma bile markanıza büyük hasar verebilir. Bu sebeple tüm mecralarınız için içerik yönetimi konusunda profesyonel destek almanız markanıza katacağı değerin yanı sıra, online dünyada da güvende olmanızı sağlayacaktır. İçerik yönetimi konusunda destek almak isterseniz alanında uzman arkadaşlarımız size memnuniyetle yardımcı olacaktır. Bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz.