DİJİTAL PAZARLAMADA NEDEN PROFESYONELLERLE ÇALIŞMALISINIZ?

2019 Markanızın Dijital Dönüşüm Yılı Olsun

Dijital dönüşüm günümüzde tüm markaların gündeminde olan bir konu. Pek çok marka; blog ve sosyal medya hesaplarını kullanarak dijital dünyada kendine bir yer edinmeye, internet reklamları ile bilinirliğini ya da satışlarını artırmaya devam ediyor. Peki, sosyal medyada paylaşımlarda bulunmak ya da bütçe ayırarak arama ağlarında üst sıralarda çıkmak gerçekten yeterli mi? Doğru kişilere doğru mesajları iletmediğiniz ve bunu sürekli hale getirmediğiniz sürece elbette yeterli değil.

Ayrıca dijital dünyada bir yanlış anlaşılmanın, bir anda pek çok kişinin tepkisini çekerek markanıza zarar verebileceğini de unutmamak gerekiyor. Eğer gerçekten dijital pazarlamanın avantajlarından yararlanarak markanızı güçlendirmek istiyorsanız, bunun için diğer işlerinizden kalan zamanda elinizden geleni yapmak yerine; dijital pazarlamayı profesyonellere emanet ederek, hedef kitlenize yönelik, marka bilinirliğinizi artıran, sürdürülebilir faaliyetlerde bulunulmasına izin vermeniz gerekir. Peki, profesyonel bir dijital pazarlama ajansı sizden farklı olarak neler mi yapar?

Doğru Dijital Pazarlama Stratejisi Oluşturulmalı

Dijital pazarlama faaliyetlerine başlamadan önce ilk yapılması gereken doğru bir dijital pazarlama stratejisi belirlenmesidir. Markanızın pazardaki payı nedir, hedef kitlesi kimlerdir; rakipleriniz kimlerdir, dijital pazarlamada ne yaparlar; dijital pazarlama bütçeniz ne kadardır; hedef kitlenize hangi mecralar aracılığıyla ulaşabilirsiniz; markanızın dijital dünyadaki sesi nasıl olmalıdır? Tüm bu ve daha detaylı soruların cevapları verildikten sonra markanıza değer katmak için dijital pazarlama stratejinizin oluşturulması gerekir.

Nokta Atışı Hedefleme Yapılmalı

Dijital pazarlamanın en odaklı tarafı istediğiniz hedef kitleye ulaşmanıza olanak vermesidir. Ancak internet reklamları oluşturulurken hedef kitle seçimi doğru yapılmazsa, reklamlarınızı birçok kişi gördüğü halde potansiyel müşterilerinize ulaşamayabilirsiniz; bu da bütçenizin boşa gitmesine yol açar.

İnternet Reklamları ve Bütçe Optimizasyonu

Dijital pazarlamada yatırım yapabileceğiniz pek çok mecra vardır. (Google reklamları, youtube reklamları, facebook, instagram, linkedin vs.) Ancak hangisine ne kadar yatırım yapacağınıza karar vermek çok kolay olmadığı gibi, mesela Adwords için ayırdığınız bütçeyi 10 farklı kampanyaya nasıl paylaştıracağınıza karar vermek de kolay olmayabilir. Oysa profesyonel bir dijital pazarlama ajansı hangi mecranın ya da hangi kampanyanın size çok kâr getireceğini öngördüğü gibi, sonrasında da her bir kampanyanın durumunu anlık olarak takip edeceğinden, gerekirse müdahalede bulunarak bütçenizin verimli kullanılmasını sağlayacaktır.

Raporların Yorumlanması Önemli

Google analytics, adwords, facebook ve tüm diğer araçlar size otomatik olarak bazı raporlar sunuyorlar. Peki, bu raporlar için gereken zamanı ayırıp, onları yorumlayıp, gereken aksiyonları alabiliyor musunuz? Asıl faaliyet alanınıza zaman ayırmak varken, bu karışık raporlarla uğraşmak yerine bırakın; bu işi bu alanda uzmanlaşmış kişiler yapsın.

Süreklilik

Yazımızın başında da dediğimiz gibi birçok marka fırsat buldukça blog yazıları ya da sosyal medya içerikleri paylaşıyor.  Ancak bazen bu çalışmalara yeterince zaman ayıramıyorlar. Oysa dijitalde süreklilik olmadığında; yapılan paylaşımlarla oluşan ilgi, paylaşım yapılmadığı zaman hızla azalıyor.

Dijital Trendler Düşündüğünüzden Hızlı Değişiyor

Oldukça dinamik ve dijitalleşen yapıdaki bir ortamdan bahsediyoruz. Bireyler ve markalar her gün sürekli paylaşım yapıyor. Elbette bu yoğunluğun içerisinde de birçok şey bir anda parlayıp, bir anda sönüyor. İşte, yapılan paylaşımları o parlama anına denk getirmek çok önemli. Bu da ancak sürekli bir takip ile mümkün olabiliyor.

Krizlere Dikkat Edin!

Son olarak dijital dünyada kullanacağınız bir sözcük bile yanlış anlaşılarak bir anda binlerce insanın tepkisine yol açabilir. Böyle bir durumda panikle atacağınız yanlış bir adım da, marka değerinize sandığınızdan fazla zarar verebilir. Oysa profesyonellerle çalıştığınızda, onlar en baştan olası kriz senaryolarını düşünüp, alınacak aksiyonları belirler ve gerektiğinde de bu süreci yönetip, krizden en az zararla çıkmanızı sağlarlar.

Siz de dijital dönüşüm için profesyonellerle çalışmak isterseniz bir kahveye bekleriz.