E-TİCARETTE NEDEN İNTERNET REKLAMLARI?

E-Ticarette Neden İnternet Reklamları?

Dijitalleşme ile birlikte tüketiciler ülkemizde de dünyada da alışveriş için daha sık e-ticaret sitelerini kullanmaya başladılar. Önümüzdeki birkaç yıl içinde bu alışkanlığın gittikçe yaygınlaşacağı, e-ticaret pazarının gün geçtikçe daha da büyüyeceği de aşikâr. Bu alandaki gelişmeyi gören birçok girişimci yatırımını e-ticaret sektörüne yönlendirirken, yıllardır bildiğimiz ünlü markalar da fiziksel mağazalarının bir kısmını kapatarak, sermaye ve enerjilerini e-ticaret sitelerine harcamayı tercih ediyorlar.

Elbette gün geçtikçe büyüyen ve güçlü rakiplerin olduğu bu pazarda, kâr edebilen bir işletmeye sahip olmanın yolu da görünür olmaktan geçiyor. Gerçek şu ki; ne kadar yatırım yapmış, kullanışlı ve şık bir e-ticaret tasarlatmış olsanız ya da harika ürün ve hizmetlere sahip olsanız da, tüketici tarafından tanınmazsanız satış da yapamazsınız. İnternetteki binlerce e-ticaret sitesi arasından sıyrılmanın tek yolu bilinirliğinizi artırmak, bunun için de reklam vermektir.

Bizim e-ticaret siteleri için tavsiyemiz ise bütçeyi de verimli kullanabilmek adına internet reklamlarından yararlanmaktır. Bu haftaki yazımızda da sizlere e-ticaret için internet reklamlarının avantajlarından bahsedeceğiz.

Hedef Kitlenizi Seçebilirsiniz

İnternet reklamlarının sağladığı en önemli avantajlardan biri sizi doğru hedef kitleye ulaştırmasıdır. Mesela sosyal medya reklamlarında yaş, cinsiyet, lokasyon, ilgi alanları gibi pek çok parametreye göre hedef kitlenizi belirleyebilirken; Google Adwords reklamlarında bunlara ilave olarak arama yaptıkları anahtar kelimelere ve display reklamlarıyla marka bilinirliğine göre de hedef kitlenize ulaşabilirsiniz.

Farklı Reklam Modellerinden Yararlanabilirsiniz

İnternet reklamlarında farklı seçenekler vardır. Bunlar arasından hedef kitleniz için en uygun olanlarını belirleyerek, bütçenizi ona göre yönlendirebilirsiniz. Mesela genç kadınlara yönelik giyim eşyaları satan bir işletmeyseniz doğru anahtar kelimelerle her bir ürününüz için alışveriş reklamları kurgulayabilir; yeniden pazarlama reklamları ile e-ticaret sitenizi ziyaret etmiş ama alışverişi tamamlamamış kişilere farklı mecralardan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca farklı reklam mecraları ve modelleri kullanarak; bir platformda kaçırdığınız kişiler varsa, başka bir platformda yakalayabilirsiniz. Aynı örnek üzerinden devam edecek olursak; Google Adwords reklamlarına ek olarak genç kadınların yoğun olarak kullandığı Instagram’da da doğru hedeflemelerle reklam vermek bilinirliğinizi artırmanıza yardımcı olacaktır.

Eşzamanlı Ölçüm ve Analiz Yapabilirsiniz

İnternet reklamlarının en büyük avantajlarından biri de yaptığınız her şeyin sonuçlarını açık ve net görebiliyor olmanızdır. Elde ettiğiniz sonuçları analiz ederek, bütçenizi daha fazla kâr ettiğiniz kampanya ya da reklam modellerine yönlendirebilirsiniz.

Bütçenizi Verimli Kullanabilirsiniz

İnternet reklamları hedef kitleyi doğrudan seçebilmek ve her şeyi ölçümleyebilmenin yanı sıra pek çok reklam modeline göre daha az maliyetlidir. Bu sebeple zaten internet kullanıcılarına ulaşmak isteyen e-ticaret siteleri için, internet reklamları en uygun reklam yöntemidir.

Son olarak Google Adwords reklamlarında da, sosyal medya reklamlarında da reklam verene maksimum fayda sağlanabilmesi için, kullanılması ve kontrol edilmesi gereken pek çok parametre vardır. Bu sebeple takip etmeniz gereken birçok işin arasında enerjinizi reklam yönetimine harcamak yerine profesyonel destek almanız, internet reklamlarınızdan daha fazla verim elde etmenizi sağlayacaktır. Google Adwords sertifikalı, reklam yönetimi konusunda uzman ekibimizden destek alabilirsiniz.