fbpx

Google Reklamları

Google Adwords Reklamları doğru yönetildiğinde mükemmel sonuçlar veriyor. Okuduğunuz makalelerden, kampanyalarınızdan veya Google AdWords başarı hikâyelerinden takip ediyorsunuzdur. Peki, Google reklam kampanyaları doğru yönetilmezse neler olur?

Şöyle anlatalım; Bazı şirketler, farkında olmadan AdWords kampanya yönetimini hafife alabiliyor, Google reklam kampanyalarının şirketteki herhangi bir departman tarafından yönetilebileceğini düşünebiliyor.  Elbette departmanlarda Google reklam kampanya yönetimini iyi bilenler de var.  Fakat bilmeyenler neler yapıyor?

Belki de Google reklam yönetimini hafife alan şirketler, ajansa hizmet bedeli vermektense,  o bütçeyi kampanya bütçesi olarak kullanılabileceğini düşünüyorlardır.  Ya da tam tersi şirket içersinde sadece bu iş için oluşturulan departmanlar da olabiliyor. Fakat sonuç olarak; kampanyalardan istenilen performans alınmadığı zaman arayış içersine giriliyor. Peki, ama bu geçiş sürecinde neler kaybediyorsunuz?  Bu konuyu hiç konuşmamıştık.  Size birçok neden sayabiliriz.  Bizce en önemli nedenlerden bazıları şunlar;

Zaman Kaybediyorsunuz

Kimse,  zamanının önemsiz olduğunu söyleyemez. Yönetilen kampanyaların hedeflere ulaşmadığını ve verimsiz olduğunu düşünüyorsanız, daha fazla zaman kaybetmeyin.  Daha doğrusu zaman kaybetme lüksünüz olmasın. Rekabet her geçen gün artmaya devam ediyor.  Rakipler her geçen gün pastadan pay almak için çalışıyor.  O halde, kampanyaların hedeflere ulaşmadığını ve verimsiz olduğunu düşünüyorsanız, kampanyalarınızı verimli ve iyi yönetebilecek bir iş ortağına ihtiyacınız var demektir.

Satış ve Ciro Kaybediyorsunuz

Şirketlerin en sevmediği konu bu olsa gerek; satış ve ciro kaybı. Çünkü, herşey sonuç olarak yapılan satışlara ve ciroya bakıyor. Maaş zamları, primler gibi.  Satış yapmak ayakta kalmanın bir göstergesidir.  Eğer ürünleriniz satılıyorsa para kazanırsınız.  Google reklamlarınızın verimsiz olması,  gereksiz harcanan kampanya bütçeleri, satışlarınıza olumsuz etki ediyor değil mi?  Özellikle bir e-ticaret siteniz varsa ve ürünlerinizi  sadece internet üzerinden satıyorsanız işiniz hiçte kolay olmayabilir. O halde, kampanyalarınızı verimli ve iyi yönetebilecek bir iş ortağına ihtiyacınız var demektir.

Sadece Google reklam kampanyalarınız değil, web sitenizinde doğru yönetilmesi gerekiyor.

Web sitelerindeki en ufak eksiklikler reklamlarınızın askıya alınmasına neden olabilir. Örneğin, Google’ın son zamanlarda çok önem verdiği bir konu, bilgi toplama politikası.  Reklamlarınızı oluşturmadan önce, bilgi toplama politikasıyla ilgili kuralları çok iyi okumanız gerekiyor.  Gerekli tüm düzenlemeleri yaptıktan sonra reklamlara başlamanız size zaman kaybettirmeyecektir.  Amaca uygun hazırlanmayan web siteleri, dönüşümleri de olumsuz yönde etkiler. Sadece bu değil,  reklamlara boşa para harcamış olursunuz.

Google Reklam Kampanyalarınızı Kimlere Emanet Etmelisiniz?

Adwords reklam ajanslarıyla çalışabilirsiniz. Seçim yaparken aşağıdaki 2 konuyu atlamamak lazım.

 1. Kampanyalarınızı yönetecek, doğru şirketler veya bireylerin bulunması. (Google Sertifikasyon sürecini tamamlaması)

 2. Aktif kampanya yönetiminin yapılması. Çalışmaya başladıktan sonra, 09.00 -17.00 saatleri arasında kampanya yönetimi yapılmaması gerekiyor. (Çünkü Google reklam kampanyalarında bazen gece yarısında bile kampanyalara müdahele edilmesi gerekir.)

Kampanya Kurgusu Hazırlanırken Hangi Konulara Dikkat Edilmeli?

Kampanya kurgusu hazırlanırken aşağıdaki konulara dikkat edilmesi gerekiyor.

 • Google Reklamları için Projenin amacının belirlenmesi,

 • Rakiplerin yurt içi ve yurt dışında yaptıkları Google reklam çalışmalarının araştırılması,

 • Performans hedeflerinin belirlenmesi,

 • Daha iyi bir  sıralama için kalite puanının arttırılmasına yönelik optimizasyon çalışmalarının geliştirilmesi, Reklam metinlerinin eylem çağrısı yapan mesajlar içerecek şekilde hazırlanması sağlanır,  Keyword listeleri geliştirilir.

 • Web siteniz ve rakip web sitelerinin incelenerek stratejik plan oluşturulur,

 • Hedef kitlenizin belirlenmesi ve bu doğrultuda kampanya & kampanyalar oluşturulması,

 • Uygun anahtar kelimelerin seçimi için araştırma yapılması,

 • Mecraya uygun reklam metinleri geliştirilmesi,

 • Reklam metinlerinize eklediğiniz URL’ler çok önemli. Reklamlar ile alakalı olan URL’lerin belirlenmesi

 • Kampanya hedeflerinin elverdiği ölçüde conversion rate’in ölçülebilmesi için gerekli altyapının kurulması sağlanır.

Brief, Google reklam kampanyalarının başarılı olmasındaki en önemli nokta.  Eğer kampanyayla ilgili verilen brief çok açık ve hedefler netse, kampanya stratejisi brief’e uygun hazırlanır.

Adwords Reklam Kampanya Performansını Artıracak Fikirler Düşünülmeli

Ziyaretçileriniz , web sitenize geldikten sonra ilk 8 saniye içerisinde karar verirler. Aradıkları ürünü veya hizmeti bulamazlarsa sayfadan çıkarlar. Benim kampanyalar için önerdiğim ,  bazı ürünler veya  hizmetler için özel Landing Page’ler oluşturmak.  Landing Page yapısından çıkmamanızı öneririm. Kurguladığınız kampanyanızın yönlendirildiği Landing Page’den alacağınız dönüşüm oranlarıyla, web sitenizden gelen dönüşüm oranlarını karşılaştırın. Kararı siz verin!

Kampanya Raporlarının Hazırlanması;

Günlük, Haftalık, Aylık raporlar hazırlanmalı. Kampanya raporlarına göre, kampanyanın optimize edilmesi çok önemlidir. En çok dönüşüm alan anahtar kelimeler, en çok maliyet yapılan anahtar kelimeler, Tıklama oranı, en yüksek olan anahtar kelimeler gibi bilgilerin raporlanması çok önemli. Asıl değerse,  rapora göre optimizasyonların yapılmasıdır.

Google Analiytcs Kullanımı

Bazen Google reklam kampanyaları sadece Google AdWords’ün verdiği verilere dayanarak yönetilir. Fakat Google Analiytcs verileri değerlendirilmez.  Başarının gerçek sırrı,  Google Analytics verilerini doğru yorumlayarak kampanyanıza değer katacak optimizasyonlarda bulunmak.  Örneğin; Hangi ülkeden, kaç kişinin,hangi sayfayı ziyaret ettiğini bilirseniz kampanyanızı buna uygun olarak optimize edersiniz. Belki de en çok hacim yurt dışından gelen trafikte!

Sonuç olarak;  Google reklam kampanya yönetimi, çok özen ve önem gösterilecek bir konu. İşin uzmanlarına kampanyalarınızı emanet etmelisiniz. İstediğiniz AdWords Reklam Ajansını seçebilirsiniz.