Türkiye’de irili ufaklı krizlerin içinden geçerek hayatta kalmış şirketler olarak iniş çıkışlara alışkın olduğumuz söylenebilir. Fakat pandemi ile ortaya çıkan kriz öyle farklı etkiler yarattı ki, politik, ekonomik ve sosyal olarak istikrarlı ülkeler bile altından kalkmakta zorlanıyor. Bilim insanları Covid 19’la mücadele ederken, ekonomistler, teknoloji uzmanları, eğitim bilimciler yeni duruma adaptasyon için hızla fikir ve çözümler üretmeye başladı. Çünkü pandemi bildiğimiz hiçbir krize benzemediği için,  her zamanki hamlelerin işe yaramadığını gördük.

Birçok sektörde üretim durma noktasına gelirken şirketler ekonomik krizlerde her zaman uyguladıkları “yeni yatırımları durdur, reklam harcamalarını kes, eğitim planlarını ertele” stratejisinin tam tersi bir yol izlemek durumunda kaldılar. Her alanda değil ama teknoloji alanında yatırım yapmak zorunda kaldılar çünkü evden ya da hibrit çalışma düzeni için acilen bir teknolojik altyapı oluşturmaları ya da olanı güçlendirmeleri gerekti. Reklamları kesemediler çünkü öncelikler değişmiş olsa da tüketim devam ediyordu. Eğitim planlarını da erteleyemediler çünkü ekiplerini bu zor zamanların gerektirdiği yeni becerilerle donatmaları gerekiyordu. Evet, bu kriz başka bir kriz ve bu krizin can simitlerinden biri de dijital pazarlama. Müşterilerimizin yaşadığı dijital dönüşüme rehberlik ve tanıklık eden bir ajans olarak her sektörün dijital pazarlamadan fayda sağladığını gördük.

Kriz zamanında dijital pazarlamadan nasıl yararlandık
Bazı müşterilerimizin e-ticaret sitelerini hızla aktif hale getirdik ve bir yıla yakındır açamadıkları mağazaları yerine internet üzerinden satış yapmaya başladılar. Hizmet sektöründeki müşterilerimiz hizmetlerini online erişilebilir hale getirdiler ve beklediklerinden daha çok talep aldılar. Hayatı eve sığdırmaya çalışan herkes kendine sosyal medya ağları üzerinden yeni pencereler açtı. Online toplantılar yapıldı, kişisel gelişim etkinlikleri hemen dijitale taşındı. Bütün bunlar interneti ve sosyal medyayı öyle renkli ve hareketli bir hale getirdi ki bizim için müthiş bir araştırma, geliştirme laboratuvarına dönüştü.

 • Bazen markanın gücünü korumak, bazen satışı artırmak, bazen alan araştırması yapmak amacıyla internet ve sosyal medya reklamlarına ağırlık verdik.
 • E-ticaret sitelerini faal hale getirdik ve geliştirdik.
 • Reklamlar üzerinden yarattığımız trafikten azami ölçüde yararlanmak için web sitelerini güncelledik.
 • Pandemi döneminde değişen tüketici davranışları doğrultusunda dijital pazarlama araç ve yöntemlerini revize ettik.
 • Video içerik üretimine yoğunlaştık, ekip ve müşterilerle online buluşmalar organize ettik.
 • Sosyal medya verilerini analiz ederek ilgi gören/görmeyen ürün ve hizmetlere göre yeni reklam kampanyaları düzenledik.
 • Dijital pazarlama hamleleri ile ilk 6 ayda aldıkları sonuçlardan etkilenen birçok müşterimiz dijital pazarlama konusundaki önerilerimize çok daha açık fikirlilikle yaklaşmaya başladı.

  Gördüğünüz gibi pandemi döneminde müşterilerimiz güvenli bir limanda beklemek yerine, teknelerinin donanımını güçlendirip yelken açmayı seçti. Tüm şirketler gibi krizin karanlık sularında yol almaya çalışan bir geminin mürettebatı olarak size ne olursa olsun risk almayı önermiyoruz.  Dijital pazarlama küçük bütçelerle başlayıp, sonuçlarını gördükçe hedeflerinizi büyütebileceğiniz bir süreç. Biz de pandemi sayesinde 10 yıllık tecrübemizi ikiye katlamış bir ajansız, işbirliğimizden memnun kalacağınızdan şüphemiz yok.

  Pazarlama kriz yönetimi, pazarlama kriz iletişimi, kriz dönemlerinde pazarlama stratejileri, kriz döneminde pazarlama, kriz döneminde pazarlama nasıl yapılmalıdır, dijital pazarlama kriz yönetimi konularında detaylı bilgi almak için ajansımızla iletişime geçebilirsiniz.