Dijital pazarlama stratejiniz doğrultusunda yapacağız her hamle, daha geniş bir hedef kitleye ulaşmak, marka bilinirliği sağlamak, satışları artırmak ve varolan müşterilerinizle aranızdaki ilişkiyi güçlendirmeyi hedefler.

Bütün okların e-ticaret sitenizi yönlendireceği bir pazarlama planında da içerik yönetimi sadece sitenin içeriği ile sınırlı değildir. Kurum ya da marka, ürün ya da hizmetlerinizi tanıtan tüm içerikler (kurumsal sitenizin içeriği, blog yazıları, sosyal medya hesaplarınızdaki paylaşımlar, reklam banner’larınız, mailing çalışmalarınız) mevcut ve potansiyel müşterilerinizi e-ticaret sitenize yönlendirme amacına hizmet edebilmelidir.

E-Ticaret Sitesi İçerikleri

Kategoriler ve Ürün Açıklamaları: Ürün kategorileri ve açıklamaları bir müşterinin büyük bir mağazada bir satış danışmanından yardım almaksızın aradığı ürünün olduğu rafı kolayca bulabileceği ve ürünle ilgili tüm bilgilere (özellikleri, kullanım şekli, renk, boyut/beden seçenekleri) ulaşabileceği şekilde hazırlanmalıdır. Bir ürün grubunun (örneğin t-shirt) özellikleri (renk, beden, kumaş özellikleri vs.) standart olabilir fakat siz bu özelliklere ne kadar özgünlük katarsanız, müşterinizin o dikkatini çekme şansınız o kadar yüksektir. T-shirt örneğiyle devam edelim, t-shirt’ün üzerindeki tasarımın anlatmaya değer bir hikâyesi olabilir ya da üretimde kullanılan bir malzemeden (örneğin organik pamuk) söz edebilirsiniz, bunların hiçbirine sahip olmayan bir t-shirt bile rengiyle ilgili ilginç birkaç bilgi sayesinde rakiplerinizin ürünlerinden ayrılacaktır.

Ürün Videoları: Müşterilerinizin interneti bilgilenmek ve eğlenmek amacıyla kullandığını hatırlayın. Ürün ya da hizmetinizi anlatan her türlü video (reklam, ürün tanıtım, ürünün özelliğine göre kurulum, kullanım, bakım, onarım, ürünle ilgili uzman görüşü, kullanıcı deneyimleri…) her zaman altın değerindedir. Sosyal medya hesaplarınızda ve Youtube kanalınızda yayınlayacağınız bu videolarla müşterilerinizin ürüne ilgisini çekmeyi başardıktan sonra e-ticaret sitesi kendi işini yapacaktır. Google gibi Youtube’un da bir arama motoru gibi çalıştığını da not olarak düşelim. Yazıcı satan bir şirketsiniz, yazıcınını bakım aşamalarını gösteren bir video paylaşarak Youtube aramalarında “yazıcı bakımı” yazan binlerce kişinin size ulaşmasını sağlayabilirsiniz. “Peki t-shirt?” diyorsanız, kedi videoları severler için “eski t-shirtünüzü kedi yuvasına dönüştürmek” konulu bir video hazırlamayı düşünebilirsiniz…

Sık Sorulan Sorular: Web sitesi içerik terminolojisinde ilk günkü kadar işe yarayan ender başlıklardan biri Sık Sorulan Sorulardır, nedeni açık bu seçenek bolluğunda aradığımızı bulmak için hepimizin daha, daha çok bilmek istiyoruz. E-ticaret sitenizde mümkünse videolardan oluşan bir SSS bölümü bulundurmak (bu videolar eş zamanlı olarak Youtube kanalı ve diğer sosyal medya hesapları üzerinden potansiyel müşterilere ulaşmak için de kullanılabilir) müşteri memnuniyetine hizmet eden çözümlerden biri. Ne tür videolar çekileceğine karar verme konusunda, e-ticaret sitesine ya da sosyal medya hesaplarına gelen soru ve yorumlar önemli bir kaynaktır.

Kullanıcı Yorumları: Homodijitalis’in özelliklerinden biri de kendilerine ürün pazarlamak isteyen binlerce marka içinde doğrusunu seçme konusunda en çok birbirlerine güvenmeleri. Bu yüzden bir şey satın almadan önce Google’da arama yapıyor, online pazaryerlerinde dolaşıp ürünleri karşılaştırıyor ve forumlardan bilgi alıyorlar. Bu yüzden memnun müşteri yorumları reklam kampanyaları kadar değerli. Fakat şu eski “şikâyetinizi bize, memnuniyetinizi dostlarınıza bildirin” anlayışının artık işe yaramadığını bilin. Çünkü müşterileriniz iyi ve kötü yorumların tamamını görerek karar vermek istiyor. Aksi halde yorumların “gerçek” olmadığı şüphesine düşüyor.

Kurumsal Site İçeriğiniz: Çok değil bundan 30 yıl önce ilk kurulan web siteleri yönetim kurulu odaları havası taşıyordu, oysa bugün her biri modern bir karşılama salonu gibi. Şirketler online ofisleri olan sitelerinin dekorasyonunu sık sık yenileyerek ziyaretçilerini her geldiklerinde yeniliklerle karşılıyorlar. İyi de ediyorlar çünkü homo dijitalis (dijital insan) daha çabuk sıkılan bir tür, her defasında ilgisini çekmek için resme yeni bir şeyler eklemek gerek.

Sosyal Medya Paylaşımları: Sosyal medyada paylaşacağınız her şey (post, video, hikâye, sektörünüzle ilgili canlı yayınlar, reklamlar) e-ticaret sitenizin trafiğini artırmak için önemli bir katkı (Instagram story’lerinin büyük kısmı küçük orta ölçekli işletmelerin paylaşımlarından oluşuyor).

E-Posta İçerikleri: E-ticaret sitesine kayıt sırasında aldığınız bilgiler (yaş, cinsiyet, meslek, adres, e-posta) müşterinizle aranızda kişiselleştirilmiş bir iletişim kurmak için harika bir fırsattır. Yeter ki, sık sık otomatik bilgilendirme e-postaları göndererek üyelikten çıkmalarına neden olmayın. Tek tek her müşterinize oturup kişisel mesajlar yazmanız elbette mümkün değil (B2B pazarlama yapıyorsanız ya da hizmeti kişisel iletişimi gerektiriyorsa elbette mümkün) fakat profil hedeflemeleri ile belli bir grubu doğrudan ilgilendiren bir ürün ve hizmetle ilgili daha kişisel mesajlar almak, müşterilerinizin ilgisini çekecektir.

E-ticaret sitesi içerik yönetimi konusunda yaratıcı, deneyimli ve işinin ehli bir ekiple çalışmak isterseniz lütfen bize yazın; ihtiyacınız olan hizmeti tanımlamak ve ayrıntıları konuşmak üzere buluşalım.