Bir e-ticaret sistemi dört kolon üzerine inşa edilir:

 • 1- İçeriği ve tasarımıyla işlevsel bir site,
 • 2- Doğru yöneline bir site paneli,
 • 3- Reklam yönetimi,
 • 4- Pazaryeri entegrasyonu.
 • Bu kolonları sağlam bir şekilde kurarsanız, üzerine istediğiniz yükseklikte bir bina inşa edebilirsiniz.

  Şu an gözünüzde en çok büyüyen bir e-ticaret sitesi kurmak olabilir fakat teknik ve yaratıcı bir ekip bu işi büyük bir ustalık ve kolaylıkla yapacaktır. İşin asıl zaman ve emek isteyen kısmı e-ticaret sitenize trafik çekmek, satışları artırmak, satış yaptığınız müşterilerle aranızda sağlam bir bağ kurmaktır.

  E-ticaret reklamlarında dikkat edilmesi gerekenler?

  Aslında dikkat edilmesi gereken tek şey doğru kitleye, doğru mesajla, doğru mecrada ulaşmak.

  E-ticaret sitenize doğru kitleyi nasıl çekersiniz?

  Bunu yapmanın iki yolu var: 1-Google AdWords reklamları kullanmak (bkz. Google Ads Reklamları) 2-Sosyal medya platformlarına reklam vermek (bkz. Sosyal Medya Reklam Yönetimi).

  Deneyimlerimiz bu yollardan sadece birini kullanmanın yeterli olmadığını gösteriyor. Evet internet kullanıcıları ürün almadan önce Google’da mutlaka araştırma yapıyor fakat ürün/hizmet satışı konusunda sosyal medyanın gücü de yadsınamaz:

  Araştırmalar Instagram kullanıcılarının kurum ve marka hesaplarını takip ettiğini, belli ürün ve hizmetler için arama yaptıklarını gösteriyor. Instagram sayesinde yeni bir ürünle tanışan kullanıcı oranı %50’nin üzerinde, üstelik kullanıcıların %30’u da bu ürünü satın aldıklarını dile getiriyor.

  Google Adwords kullanırken kritik olan ürün ve hizmetlerini en iyi anlatacak kelimeleri belirlemek ve bu listeye internet kullanıcılarının Google aramalarında en sık kullandığı kelimeleri eklemek.

  Sosyal medya reklamlarında ise hedef kitle profilinize en uygun birkaç mecrada makul bir bütçe ile kampanyalar yürütüp elde ettiğiniz sonuçlara göre bazılarına ağırlık vermek. Dijital pazarlamanın bu kadar hızla yaygınlaşması internet kullanıcılarının arması kadar, ne kadar bütçeyle, kime ulaştığınızı ve ne sonuç elde ettiğinizi ölçebileceğiniz bir pazarlama aracı olması.

  E-ticaret reklam kampanyalarınızda marka, ürün ve hizmetlerinize dair yazılı ve görsel içerikler çok çok önemli. Hedef kitlenizin gönlünü çelmek istiyorsanız, görsel olarak dikkat çekici, metin olarak anlaşılır, harekete geçirici hatta olabildiğince yararlı bilgiler paylaşmanızda yarar var. Bu işin inceliklerini de İçerik ve Tasarım Danışmanlığı başlıkları altında uzun uzun ele aldık.

  Birçok işletme gibi siz de e-ticaret sitesi kurdunuz fakat istediğiniz performansa ulaşamadıysanız, sitenize tanıtmak, trafik çekmek ve satışları artırmak için henüz doğru hamleleri yapmamış olabilirsiniz. Dijital pazarlama konusunda yaratıcı ve donanım bir ajans olarak deneyimlerimizi hizmetinize sunmaya hazırız.