E-ticaret sitesi tasarımı derken, sitenin görsel etkileyiciliği yani grafik unsurları kast etmiyoruz, elbette onlar da işin önemli bir parçası fakat ticaret yapılmak üzere kurulan bir site fonksiyon ve kullanıcı deneyimi düşünülerek, yani mimari bir yapı gibi tasarlanmalıdır.

İyi Bir E-Ticaret Sitesi Nasıl Tasarlanır?

İyi bir e-ticaret sitesini en kısa şekilde şöyle tanımlayabiliriz: HIZLI, KULLANIŞLI ve GÜVENLİ.

Hız: İnternet kullanıcılarının bir sayfanın açılması için en çok 8 saniyelik sabrı var üstelik bu süre giderek kısalıyor. Markanıza çok bağlı bir müşteri değilse, bu kadar çok seçeneği varken derhal sıradakine geçmesine engel olmak için sağlam bir site altyapısı kurmalı, bilgisayar ve mobil cihazlarda hızlı sorunsuz açılan bir siteye sahip olmalısınız.

Kullanışlılık:

 • Müşteriler site içinde aradıkları her türlü ürün/hizmet ve bilgiye kolayca ulaşabilmeli. Ürünleri doğru kategorize etmek bu işin en önemli aşaması. Ana ve alt kategoriler doğru düzenlendiğinde online alışveriş alışkanlığı olan bir müşteri her ürünü eliyle koymuş gibi bulacaktır.
 • Ürünler yüksek çözünürlüklü, büyültülebilir ve farklı açılardan çekilmiş fotoğraflarla sergilenmeli, müşteri ürünle ilgili istediği tüm bilgilere (gerekiyorsa kullanım kılavuzu dahil) kolayca ulaşabilmeli.
 • Site tasarımı mobil araçlara uygun yapılmalı. İnternet kullanıcılarının büyük bir kısmının telefon ya da tablet gibi mobil araçlarla internete eriştiğini unutmayın. Ayrıca e-ticaret sitelerinin mobil uyumu, arama motoru algoritmalarında da dikkat edilen bir unsurlardan biri.
 • Müşteri herhangi bir soru ya da sorununa anında yanıt alabilmeli. Birçok alışverişin gece 10’dan sonra yapıldığını bilmek sizi şaşırtmasın, çalışanlar özellikle de anne-babalar kendilerine ancak gece geç saatlerde zaman ayırabiliyorlar. Bu saatte satış elemanlarınızdan biri yanıt veremeyebilir fakat chatbot gibi uygulamalarla online bir asistanı devreye sokabilirsiniz. Yeter ki “biz size döneriz” demeyin.
 • Alışveriş sepeti her sayfada kolayca bulunabilecek bir yerde yer almalı. Sitenin amacı satın alsın ya da almasın alışveriş sepetini doldurmak olduğuna göre, SEPETE EKLE butonu her zaman göz önünde olmalı. Birçok müşterinin ürün seçimiyle alışverişi aynı gün olmayabiliyor. Zamanı olmayan ya da karar vermek için düşünmek isteyen müşteriler sitenizde dolu bir sepetleri olduğunu bilirlerse eninde sonunda tekrar gelip göz atacaklardır.
 • Müşteriye alternatif satın alma seçenekleri sunulmalı. Kredi kartı en yaygın ödeme aracı olsa da temkinli müşterilere mutlaka havale, mümkünse kapıda ödeme ya da banka kartıyla ödeme alternatiflerinden birkaçı sunulmalı. Kullanmasa da müşteriye farklı seçenekler sunmak markanıza dair sitenizin imajını olumlu etkiler.
 • Kampanya duyuruları öne çıkmalı fakat belli bir ürüne ulaşmak üzere gelmiş bir müşterinin yolunu da kesmemeli. Müşterilerin alışveriş davranışları birbirinden farklıdır. Bazıları hiçbir şeye ihtiyacı olmasa da indirim zamanı mağaza gezmeyi, kampanyaları takip etmeyi sever. Bazıları markete girdiğinde ilk önce listesindekileri alır ama sonra mutlaka indirimli raflara bir göz atar. Bazıları ise ihtiyacı olmayan bir şeyi indirimde diye almayacak kadar kendini terbiye etmiştir. E-ticaret sitesini gelen her müşterinin seçimlerine saygı duyacak şekilde düzenlemek “müşteri deneyimini iyileştirmek” diye altını çizdiğimiz şeyin ta kendisi.
 • Güvenilirlik: Güvenilirlik meselesinin iki boyutu var: TEKNİK ve ETİK.

  Teknik olarak güvenilir bir site olmanın yolu güvenlik sertifikasına sahip olmak. Birçok alışverişin güvenilen online pazaryerlerinden (Trendyol, HepsiBurada vb.) yapılmasının nedeni bu kurumlara duyulan güvenle yakından ilişkili.

  Etik güvenilirlik deyince yine yolumuz “müşteri deneyimi” ile kesişiyor. Müşterilere ürünlerle ilgili yorum yapabilme ve başka müşterilerin yorumlarını görme seçeneği sunulmalı. Yeni kurulan bir site için yorumların azlığı ya da kötü yorumlar göz korkutucu olabilir fakat ürünlerine güvenen bir kurum ya da marka zamanla kendilerine güven hatta prestij kazandıracağını bildikleri böyle bir paylaşımdan kaçınmaz. Hele de alışveriş kararı verirken en çok dikkate alınan şeyin diğer kullanıcıların yorumları olduğunu bilirlerse.

  Bütün bunları e-ticaret sitelerini kurduğumuz ve yönettiğimiz müşterilerimizin deneyimlerine dayanarak anlattık, bu deneyimleri sizinle memnuniyetle paylaşabilir, doğru bir mimari tasarım üzerine inşa edilmiş, hızlı, kullanışlı ve güvenilir bir e-ticaret sitesine sahip olmanızı sağlayabiliriz.