E-Ticaret Sitesi Performansını Ölçmek ve Geliştirmek İçin Yapılması Gerekenler

E-Ticaret sitesi performansından bundan 10 yıl önce söz ediyor olsak, en temel meselemiz güvenlik olurdu, oysa bugün performans ölçüsünü belirleyen “müşteri deneyimi”. İyi son kullanıcı deneyiminin tanımı da son birkaç on yılda değişti. Bir zamanlar 10 saniyede yüklenen bir sayfa kabul edilebilirken, Amazon ve benzeri e-ticaret devleri müşteri deneyimini yeniden tanımladı ve kabul edilebilir sayfa yükleme süresi 2 saniyenin altına indi.

Araştırmalar sayfa performansındaki her 1 saniyelik artışın, geri dönüşü %2 artırdığını gösteriyor.

Peki e-ticaret sitenizin müşteri deneyimini iyileştirmek için tek yapmanız gereken hızlandırmak mı? Elbette değil!

 • Site mimarisi müşterilerin aradıkları ürünü kolayca bulabileceği şekilde tasarlanmalı.
 • Ürünle ilgili detaylı ve etkileyici fotoğraflar ve ayrıntılı bilgiler yer almalı.
 • Müşterinizin ürünle ilgili sorularını hemen yanıtlayabilmelisiniz.
 • Site tekrar ziyaret edildiğinde müşteri yeniliklerden haberdar olmalı ve alternatif ürünler önerilmeli.
 • Siteye yapılan her ziyareti bir eyleme dönüştürecek aksiyon adımları olmalı. (Satın alma dışında, indirimlerden haberdar olma, stokta olmayan ürünler için sonradan bilgilendirme, ürünü mağazadan almak isteyenler için satış noktalarına yönlendirme vb.)
 • Sosyal medyada e-ticaret sitesine trafik çekecek içerikler paylaşılmalı.

Yoğun Trafik Altında E-Ticaret Sitesinin Performansını Korumak

E-ticaret sitesinde etkinliğin yoğun olduğu zamanlar (yılbaşı, sevgililer günü, anneler günü, mevsim başlangıçları ve reklam kampanyalarıyla sosyal medya ağlarından online alışverişi sitesine yoğun trafiğin başladığı dönemler) önceden hazırlık gerektiren önemli zamanlardır.
… için ne yapıyoruz?
 • Esnek ve daha iyi performans sunan çok kiracılı bir uygulama mimarisi, önbelleğe alma ve yük devretme stratejileri gibi yöntemlerle sitenizi yoğunluğun yarattığı yükü taşıyabilir hale getiririz.
 • Uygulamadaki darboğazları belirlemek için performansın farklı trafik miktarına göre nasıl değiştiğini anlamak için uygulamayı stres testine tabi tutarız.
 • Tüm teslimat zincirinin net bir resmini veren tek bölmeli basitleştirilmiş panolarla performansı izleriz.
 • Uygulamada hemen ele alınması gereken uyarı türlerini ve uyarı önem derecesini tanımlarız.
 • Etkinlik sırasında destek ekibi olarak harekete geçmeye hazır bir şekilde bekleriz.
 • Yoğun etkinlik dönemi bittiğinde performans verilerinin ve olayların geriye dönük bir analizini (Her şey plana göre mi gitti? Daha iyi ne yapılabilirdi? Altyapı trafiği ve yükü nasıl idare etti?) yaparak gelecek dönemler için hazırlık ve geliştirme stratejilerine ekleriz.

Sonuç olarak, e-ticaret performansı yıl boyunca değerlendirilmesi ve dijital pazarlama planındaki diğer adımlarının performansı artırmaya yönelik atılması gerekir.

E-ticaret performans danışmanlığı alanındaki bilgi ve deneyimlerimizi kullanarak, e-ticaret sitenizin ve faaliyetlerinizin mevcut performansınızı ölçebilir, geliştirilecek noktaları belirleyebilir, gerekli iyileştirmeleri yaparak hedeflediğiniz performansa ulaşmanızı sağlayabiliriz.