Instagram Reklam Yönetimi

Instagram Reklam Yönetimi

Şimdilik ülkemizde 44 milyon kullanıcısı olan ve Türkiye’de Youtube’dan sonra en çok takip edilen sosyal medya platformu Instagram’ın kullanıcılarının %84’ü küçük işletmelerden alışveriş yapacak bir profile ve potansiyele sahip. Araştırmalar Instagram kullanıcılarının kurum ve marka hesaplarını takip ettiğini, belli ürün ve hizmetler için arama yaptıklarını gösteriyor. Instagram sayesinde yeni bir ürünle tanışan kullanıcı oranı %50’nin üzerinde, üstelik kullanıcıların %30’u da bu ürünü satın aldıklarını dile getiriyor.

Kurum/marka olarak Instagram hesabınızın takipçi sayısını artırmanın birçok yöntemi var, bunlara Instagram Yönetimi başlığı altında değindik. Bu sayfada Instagram gönderilerinizi reklama dönüştürerek sizi takip etmeyen kişilere ulaşma ve müşteri potansiyelinizi (hatta sayınızı) artırmanın yol ve yöntemlerini anlatacağız.

Instagram reklamlarıyla istediğiniz kitleye anlık ulaşabilirsiniz. Instagram, konum, demografik bilgiler ve ilgi alanları gibi kriterlere göre hedefinizi daraltıp daha odaklı ve doğru kitleye hızla ulaşmanıza olanak tanır.

Instagram’da reklam verme amacınıza göre hedefleme yapabilirsiniz:
  • Instagram reklamlarınızı gören kişileri web ya da e-ticaret sitenize yönlendirerek trafiği artırabilirsiniz.
  • Instagram reklamları ile hedef kitlenizi hareket geçirebilirsiniz (gönderi etkileşimi, sayfa beğenme, hikayeler, teklif isteme, etkinliklere katılım).
  • Potansiyel müşterilerinize dair bilgi toplayabilir (form aracılığı ile telefon, e-posta adresi gibi bilgilere erişmek) elde ettiğiniz bilgileri CRM sisteminize aktarabilirsiniz.
  • Whatsapp, Facebook Messenger ya da Instagram Direct üzerinden müşterilerilerinizin fiyat alma, sipariş verme, soru sorma ya da sorun çözme taleplerine hızla yanıt verebilirsiniz.
  • Reklamları, müşteri geri dönüşünü sağlayacak (abonelik, alışveriş, kayıt olma, sepete ürün ekleme, iletişime geçme vb.) şekilde hedefleyebilirsiniz.

Instagram Reklam Seçenekleri:

Hikâye Reklamları: Fotoğraf ya da video olarak hazırladığınız tüm reklamları Instagram Stories’te yayınlayarak her gün milyonlarca insanın ürün ve hizmetlerinizi görmesini sağlayabilirsiniz.

Fotoğraf Reklamları: Kare ya da yatay formatta (belirlenen ölçülere uygun olarak) hazırlayacağınız reklam fotoğraflarıyla ürün ya da hizmetlerinizi Instagram kullanıcılarına tanıtabilirsiniz.

Video Reklamları: Her video herkesin ilgisini çekmese de ilginç bir şekilde çoğu kimse video dosyalarını mutlaka açıyor. Her zaman sonuna kadar izlemiyorlar fakat mutlaka bir çalıştırıyorlar. Reklam videonuz ilgi çekici bir ürün ya da hizmet, yaratıcı bir fikir, yararlı bir bilgi içeriyorsa sonuna kadar izlenme olasılığı çok daha yüksek (Instagram reklam videoları için Format: Yatay ya da kare Süre Üst Sınırı120 saniye).

Dönen Reklamlar: Instagram kullanıcılarının çok iyi bildiği gibi üzerinde sağa doğru ok işareti olan postlar birden çok fotoğraftan oluşuyor demektir. Video oynatma refleksinde olduğu gibi kullanıcılar dikkatlerini çeken bir fotoğrafın üzerindeki ileri okuna tıklama eğilimi gösterir. Dönen reklamlar tek fotoğrafla vermekte zorlandığınız mesajlar için uygun bir yöntemdir. Art arda sıralanmış fotoğraf kareleri ile dikkat çekici bir akış yaratabilirsiniz, minik bir animasyon ya da parçadan bütüne derinlikli bir ürün ya da hizmet tanıtımı…

Koleksiyon Reklamları: Koleksiyon reklamları hedef kitlenizin ürünlerinizi keşfetmesi için düzenlenmiş ve görsel olarak etkileyici bir yöntemdir. Daha önce de söz ettiğimiz gibi araştırmalar ürünleri inceleyen kişilerin%30’unun satın alma gerçekleştirdiğini gösteriyor. Koleksiyon reklamlarda fotoğraf ve videoyu birlikte kullanabilirsiniz.

Keşfet'te Reklamlar: Instagram’ın “Keşfet” alanı insanların ilgilendikleri alanda henüz takip etmedikleri hesapların paylaşımlarına, ulaşmak için sıkça uğradıkları bir yer. Analiz sonuçları Instagram kullanıcılarının yarısının her ay Keşfet alanına girdiğini gösteriyor. Instagram Keşfet alanını da reklam kullanımına açarak kurum/markaların potansiyel kitlelerine ulaşmasını mümkün kıldı.

Reklam konusunda yaratıcı fikir ve becerilere, sosyal medya konusunda teknik bilgi ve deneyime sahip ekibimizle Instagram reklamlarından en çok faydayı elde etmenizi sağlamak için bilikte çalışmaya hazırız.