Instagram Yönetimi

Instagram Yönetimi

Fotoğraf ve giderek daha fazla hareketli görüntü (birden çok fotoğrafın yer aldığı dönen postlar ve video) paylaşılan en popüler sosyal ağlardan biri olan Instagram’ın Türkiye’de 42,7 milyon kullanıcısı var. Bu sayının 2025’te 58,8 milyona çıkacağı tahmin ediliyor. (Statista)

Instagram sadece popülerliği değil, kullanıcılarının tercihleri nedeniyle markalar için vazgeçilmez bir reklam platformuna dönüştü. Instagram verilerine göre kullanıcıların %60’ı kurum/marka içerikleri de dahil ilham almak için Instagram’da zaman geçiriyor. 200 milyonun üzerinde kişi Instagram’da yeni ürünler keşfettiğini söylüyor. Instagram’da video izlenerek geçirilen süre %80 artmış. Instagram’da en çok izlenen hikâyelerin 3’te 1’i işletmelerin paylaştıkları.

Instagram’ın cazibesini rakamlarla ortaya koyduktan sonra gelin markanız için yapabileceklerimiz konuşalım.

Instagram’da İşletme Hesabı Açmak:

Kişisel bir hesap açmak kadar kolay ve ücretsiz. Instagram’da bir işletme hesabı oluşturduğunuzda kişisel hesaptan farklı olarak hikâyeleriniz, gönderileriniz ve takipçileriniz hakkında istatistiklere ulaşabiliyoruz.

Paylaşımlarınızla ilgili gerçek zamanlı veriler ve takipçilerin içeriklerinizle nasıl etkileşimde bulunduğuna ilişkin istatistikler sayesinde pazarlama hamlelerinizin etkisini ölçebiliyoruz.

Bir İşletmenin Instagram Hesabını Yönetmek:

Hesap açma kısmı, Instagram diliyle konuşacak olursak, hikâyenin giriş bölümü.

Gelişme bölümünde ilk önce hikâyenin karakterleri devreye giriyor. Yani kurum/marka, ürün ve hizmetler (tasarım çizgisini oluştururken kurum kimliğinizi -logo, renkler- referans alıyoruz ki paylaştığımız her içerik pazarlama hedeflerimize hizmet etsin.)

Bundan sonraki aşama hikâye örgüsünü oluşturmak, yani pazarlama hedeflerini belirlemek: Kurumsal imaj oluşturmak ya da olanı sosyal medyaya taşımak, marka bilinirliğin artırmak, ürün-hizmetleri tanıtmak, satış yapmak, CRM için veri toplamak…

Hikâyeyi etkili kılmak için yaratıcılığımızı ve ustalığımızı kullanıyoruz:
  • Dikkat çekici görseller, aydınlatıcı bilgiler, eğlenceli videolarla ürün ve hizmetleri tanıtıyor; kamera arkasında olup bitenleri gösterdiğimiz videolarla konunun derinliğini artırıyoruz.
  • Heyecanı düşürmemek için düzenli paylaşım yapıyoruz (ilgiyi canlı tutmak, takipçi sayısını artırmak kadar önemli).
  • Yarışmalar ve çekilişlerle hikayeyi daha da renklendiriyoruz (çekilişler Instagram’ın en sevilen etkinliklerinden biri, doğru zamanda, doğru kurgulandığında etkileşim için de çok etkili bir araç).
  • İzleyicilerin hikâyenin içine girmesini kolaylaştırıyoruz: İlgilendikleri ürünlerle ilgili fiyat alma ya da sipariş vermelerini kolaylaştırıyoruz.
  • Takipçilerden gelen soru ve talepleri hızla karşılıyor, bazen bilgi veriyor, bazen sipariş alıyor bazen de web sitesine yönlendiriyoruz.

Instagram hesabınızı doğru yöneterek, takipçi sayınızı artırarak marka imajını güçlendirmek, satış ve CRM gibi pazarlama hedeflerinize daha kolay ulaşmanızı sağlayabiliriz.