En yaygın kullanılan sosyal medya platformlarından birini seçip dijital pazarlama faaliyetlerinizi onun üzerinde yürütmek varken neden bütün platformlarda reklam vermek gerektiğini düşünmüş olmalısınız. Bunun çok geçerli bir nedeni var: Kullanıcı davranışı. Birçok internet kullanıcısı aynı anda birden çok platforma üye olmasına rağmen her birinden farklı şekilde davranıyor ve farklı ihtiyaçlarını karşılıyor. Kurum/marka olarak her platformda onun özelliklerine uygun yöntem ve mesajlarla pazarlama yaparak siz de farklı amaçlara ulaşabilirsiniz. Bazen kurumsal imaj oluşturmak, bazen takipçi sayısını artırmak, bazen satışa odaklanmak, bazen müşteri ilişkilerini güçlendirmek amacı öne çıkar. Fakat toplamda her birinden elde ettiğiniz fayda değerlidir.

Bir mikro blog ağı gibi çalışan, gerçek zamanlı ve haberlerin ilk yayıldığı sosyal medya platformu Twitter’ın kendine has bir kitlesi var. Sınırlı karakter alanı (140 karakterden 280 karaktere çıkması bile sevindiriciydi) ve reklam uygulamalarına diğer platformlardan daha geç başlaması bile kullanıcıların gözünde Twitter’ı ayrı bir yere yerleştirdi.

Sosyal medya reklam planınızda diğer ağlarla entegre biçimde yürüteceğiniz Twitter reklamları size yeni müşteriler kazandırdığı gibi, onlarla anlamlı bir bağ kurmanızı da sağlar. Twitter mobil platformlarda daha yaygın kullanılan bir mecra olma özelliğiyle mobil kitleye ulaşmak için de etkili bir kanal.

Twitter Reklam Modelleri

Promoted Tweet (Sponsorlu Tweet): Twitter hesabınızı henüz izlemeyen kişilere ulaşmanızı sağlayan bu modelde, mesajlarınızı hesabınızı takip etmese de belirlenen anahtar kelimelere göre arama yapan tüm kullanıcılara ulaştırabilirsiniz.

Web ya da e-ticaret sitenizin linkini, ürün fotoğraflarını ya da reklam videolarını 3 ay süreyle yayınlayabileceğiniz Sponsorlu Tweet’ler kullanıcıları sitenize yönlendirebilir, retweet edilen mesajlar daha geniş bir kitleye yayılabilir ve size yeni takipçi kazandırabilir.

Promoted Trend (Sponsorlu Gündem): 24 saat boyunca yayınlanan Sponsorlu Gündem belli bir süre içinde belli bir etki ve etkileşim yaratmak amacıyla kullanmaya uygundur. Burada amaç sizin belirleyeceğiniz hashtag’in günün Trend Topic (TT) listesinde bir gün boyunca kalmasını sağlamaktır. Ürün lansmanı ve kampanya dönemlerinde kullanmak için etkili bir yöntemdir.

Promoted Account (Sponsorlu Hesap): Twitter’da yeni bir hesap açtığınızda ya da hesabınızın popülerliğini artırmak istediğinizde Sponsorlu Hesap ile takipçi sayısını artırabilirsiniz.

Twitter’ın “Who to Follow” (Kimi Takip Etmeli) bölümünde üst sıralarda görüntülenen reklamınız daha kolay dikkat çeker. Ücretlenme takip etmeye başlayan kişi sayısına göre yapıldığı için reklam yatırımınızın geri döndüğünden emin olursunuz. Sponsorlu Hesap ile yayınladığınız reklamlar için ülke hedeflemesi yaparsınız, böylece satış yapmadığınız bir ülkeden sizi izlemeye başlayan ve gerçek tüketiciye dönüşmeyecek bir kitle için ödeme yapmamış olursunuz.

Twitter Video Reklam: Tweetlerin içine video gömmenize izin veren bu model sayesinde, Twitter kullanıcılarının kayıtsız kalamadığı video içerikler yayınlamanıza olanak tanıyor. Diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi tıklama başına ödeme yaparsınız, videolar sizin haber akışınız içinde yer alır ve videoların üzerinde “sponsorlu reklam” olduğu belirtilir.

Twitter reklamlarınıza biz nasıl bir katkı sunabiliriz?
  • Twitter kullanıcı profillerini analiz ederek size uygun hedef kitleyi belirleriz.
  • Takipçiniz olmayanlara ulaşabilmeniz için en doğru anahtar kelimeleri seçeriz.
  • Amacınıza en uygun yöntemi belirlemek için farklı reklam kampanyaları hazırlar, etkili olanlara yoğunlaşırız.
  • Hedef kitlenizin reklamlara yanıt verme oranlarını değerlendirir, hangi yöntem ya da reklamın kim üzerinde etkili olduğunu belirleyerek kampanyayı yeniden düzenleriz.
  • Dijital pazarlama bütçeniz ve Twitter reklamlarına yaptığınız yatırımı düzenli değerlendirerek gerektiğinde optimize ederiz.
  • Ürün ve hizmetlerinizi pazarlarken lokasyon sizin için önemli bir kriterse, lokasyon reklamlarınızın özellikle belli bir lokasyona ulaşmasını sağlarız.
  • Twitter reklamlarınızı diğer sosyal medya platformları ile entegre bir şekilde yürüterek her pazarlama hamlenizin diğerini güçlenlendirmesini sağlarız.

Dijital pazarlama konusunda deneyimli, sosyal medya platformlarını avucunun içi gibi bilen, yaratıcılık ve teknoloji konusunda yetkin ekibimizle tüm sosyal medya platformlarından olduğu gibi Twitter’dan da maksimum düzeyde yararlanmanızı sağlamaya hazırız.