Online İçerik Üretimi

Online İçerik Üretimi


Ünlü yazılımcı ve iş adamı Bill Gates’in “İçerik kraldır!” sözünü duymuş olmalısınız. B2B pazarlama stratejisti, yazar ve girişimci Lee Oden ise “İçerik kral değil, krallıktır.” diyerek iddiayı bir basamak yukarı taşıdı.

İçerik dediğimizde dijital ortamdaki tüm yazılı, görsel, sesli ve hareketli bilgileri kast ediyoruz. İnternet aramalarının amacı da herhangi bir konuyla ilgili bu bilgilere ulaşmak.

Akılalmaz görünebilir fakat Google’da 1 saniyede yaklaşık 75 bin arama yapılıyor. Gün bazında ise ortalama 3,5 milyar kelime aranıyor. Aranan kelime bir ürün, bir adres, bir kişi ya da bir kavram… aklınıza gelecek her şey olabilir. Peki içerik neden yönetilmesi gereken bir şey? Çünkü bu yazıyı okuyan sizler, birer internet kullanıcısı olarak sadece içerik tüketicilerini değil, hedef kitlesine ulaşmak için doğru içeriği üretmek zorunda olan bir kurum ya da markayı da temsil ediyorsunuz.

İçerik yönetimi nedir?

İçerik yönetimi web sitesi, sosyal medya ve dijital iletişim araçları üzerinden bir markanın kimliğinin oluşmasına ve gelişmesine katkıda bulunacak her türlü içerik için strateji geliştirmek, içeriği oluşturmak, dijital ortamlarda içerikleri yayınlamak ve bu içerikler sayesinde oluşan çevrimiçi topluluğu koruyup büyütmek anlamına gelir.

İçerik yönetim süreci nasıl işler?

İçerik yönetimi, planlama, geliştirme, yönetme, dağıtma, koruma ve değerlendirme aşamalarından oluşan bir süreçtir. İçeriğin bir ağaç tohumu olduğunu düşünün, uygun toprağı hazırlamak (planlama), ekim, bakım ve yer değiştirme (geliştirme), sulama ve gübreleme (yönetme), elde edilen meyveleri pazara sunma (dağıtma), ağacın ömrünü uzatacak düzenli bakımları yapma (koruma) ve yetiştirme sürecini değerlendirme. Süreç hemen hemen böyle işler; fakat siz toprağa bir ağaç tohumu değil, hedef kitlenizin zihinlerine fikirler ekersiniz.

İyi bir içerik yöneticisi hangi özelliklere sahip olmalı?

İdeal içerik yöneticisi organize, detay odaklı, yaratıcı olmanın yanı sıra, pazarlama ve SEO konusunda geniş bir bakış açısına sahip olmalıdır. İçerik yönetimi detaylar kadar büyük resmi görebilme ve geleceğe dair doğru öngörülerde bulunabilme becerisi de gerekir.

Doğru içerik yönetimi kurum/marka için neden önemli?

Öncelikle “doğru içerik yönetimi”nin ne demek olduğunu açıklayalım. Lee Oden’ın dediği gibi içerik bir krallık olsa bile, halkın kararlarıyla yönetiliyor. Yani kurum ya da markanın hedef kitlenin ihtiyaç, ilgi ya da merak duymadığı bir içerikle onlara ulaşma şansı yok. Fakat bu, hedef kitlesine istediğini vermek adına kurum ya da markanın kendi değerlerinden vazgeçmesi anlamına gelmiyor. Aksine hedef kitle değerlerini koruyan, güvenilir bir imajı olan, toplumsal fayda sağlayan kurum/markalara sadakatle bağlanıyor.

Gelelim doğru içerik yönetimiyle elde edeceklerinize. Tüm kurumlar en temelde istikrarlı bir gelişme ve büyüme sağlamayı hedefler. Dijital pazarlama stratejisi de bu temel üzerine oturur: Marka imajı oluşturmak, ürün ve hizmetleri tanıtmak, potansiyel müşterilere erişim alanını genişletmek, satışları artırmak ve elde edilen tüm kazancı (imaj, satış, müşteri sadakati) korumak.

İçerik gerçekten bütün bu amaçlara hizmet edecek kadar güçlü bir araç mı? Dijital dünyada evet, çünkü içerik reklamdan satışa, satış sonrası destek hizmetlerinden CRM’e kadar yürüttüğünüz her şeyin ana fikri. Tohum benzetmesinde olduğu gibi, hedef kitlenizin zihnine ektiğiniz tohum, yani kurum olarak sizin karakteriniz, yetenekleriniz, hayalleriniz ve gelecek vizyonunuzun altında yatan düşüncenin dışavurumu. Siz ne kadar gerçek, etkileyici ve istikrarlı iseniz, hedef kitlenizle o kadar gerçek, etkileşimli ve istikrarlı bir bağ kurabilirsiniz.

İçerik yönetimi konusunda 10 yıllık deneyime sahip yaratıcı bir ekip olarak bizim işimiz size dijital dünyada yeni bir kimlik yaratmak değil, büyük emekle yarattığınız kurum ya da markanızın fikirlerinin (ürün, hizmet, toplumsal fayda vb.) hedef kitlenizin zihinlerinde filizlenmesini ve büyümesini sağlamak.