Facebook Yönetimi

Facebook Yönetimi

Dünya genelinde internet ve sosyal medya kullanımını düzenli aralıklarla ölçen We Are Social’ın 2020 yılı ilk raporuna göre Facebook’un dünyada 2 milyar 449 milyon, Türkiye’de ise 37 milyon kullanıcısı bulunuyor.

Rakamların da gösterdiği gibi Facebook popülerliğini koruyan sosyal ağlarda biri. Özellikle Facebook Messenger bireysel ya da grup mesajlaşmaları için WhatsApp’tan sonraki en çok kullanılan uygulama.

Facebook’ta İşletme Hesabı Açmak

Her yaş grubundan kullanıcısı bulunan Facebook’ta bir işletme hesabı açmak, mevcut ve potansiyel müşterilerinize ulaşmak, yapılan yorumlarla gelen mesajlara hızlı ve düzenli yanıt vererek müşteri memnuniyetini artırabilirsiniz.

İşletme olarak açacağınız Facebook hesabınızda işletme adı ve açıklaması (şirket ya da marka adı, slogan vb.), profil fotoğrafı (tercihen logo) ve kapak fotoğrafı (kurumsal kimliğinizi temsil eden, ürün/hizmetlerinizi anlatan ya da o an sürdürmekte olduğunuz bir kampanyaya dair görseller) yer alır.

Sayfanızın en üstüne ziyaretçilerinizi internet sitenize yönlendirecek ya da kampanyanızla ilgili harekete geçirecek bir eylem çağrısı (ürünlerimizi yakından inceleyin, her türlü sorunuz için bize ulaşın, kampanyamızdan yararlanın vb.) ekleyebilirsiniz.

İnternetin mobil kullanımının çok daha yaygın olduğu düşünülürse Sayfa Yöneticisi Uygulaması ile sayfanıza mobil erişimleri yönetmekte yarar var.

Facebook’ta Hedef Kitlenizle Etkileşiminizi Artırıyoruz

Öncelikle hakkınızda sayfasını adres, telefon numarası, internet sitesi, ürün, hizmet, fiyat, etkinlik ve özel teklif gibi bilgileri içerecek şekilde düzenleyerek (web siteniz kadar ayrıntılı olmasa da) takipçilerin en temel bilgilere kolayca ulaşmasını sağlıyoruz.

Arkadaş, akraba ya da ortak ilgi alanındaki diğer kişilerle bulaşmak üzere Facebook’a giren kişilerin bir kurum ya da marka ile ilgilenmeyeceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz: Dünya genelinde 1,6 milyardan fazla insan Facebook'ta küçük bir işletme ile bağlantı halinde. (Facebook 2017 Verileri).

Facebook kullanıcıları bir marka ile bağlantı kuruyorlarsa, bu etkileşime hazır oldukları anlamına gelir. Titizlikle yönettiğimiz hesabınıza gelen her mesajı mesajı gönderen kişi ile etkileşime geçmek için bir fırsat kabul edip kullanıcının profil bilgilerinden yararlanarak (yaşadığı şehir, eğitim aldığı okul, mesleği vb.) kişisel bir diyalog kurarız (belli bir ürün ya da hizmet hakkında özel önerilerde bulunmak, yaşadığı yerdeki satış noktalarındaki kampanyalar hakkında bilgi vermek gibi.)

Sayfanızda paylaştığınız gönderilere dair bildirimler (yorumlar, paylaşımlar) hedef kitlenizin ne zaman, nasıl etkileşime geçtiğiyle ilgili değerli verilerdir. Bu verileri dijital pazarlama stratejinizi oluşturmak ve yönlendirmek için kullanırız.

İşletme hesabınızın ayarlarını etkileşim alanını ve olanaklarını geliştirecek şekilde düzenleriz. Örneğin e-posta üzerinden gönderi oluşturma özelliğinden yararlanarak mailing kampanyalarınızın erişim alanını büyük ölçede genişletiriz.

İçeriğin sosyal medya pazarlamasının can damarı olduğundan daha önce de söz etmiştik. Etkileyici metin, fotoğraf ve videolar sayesinde Facebook hesabınızın beğeni ve paylaşım oranlarını artırarak henüz sizinle bağlantı kurmamış geniş bir kitleye ulaşmanızı sağlıyoruz.

Sosyalleşmeyi en çok seven insanların bir araya geldiği Facebook gruplar oluşturmak ve etkinlik duyuruları paylaşmak için de harika bir yer. Örneğin bir yayınevisiniz ya da bir restoran, Polisiye Sevenler ya da Türk Mutfağından Vazgeçmem gibi bir grup kurup ürettiğiniz içeriklerle hedef kitlenizin bilgilenmesini, eğlenmesini sağlayabilir, grubun diğer üyelerinin paylaşımlarından hedef kitlenize dair çok kıymetli bilgiler elde edebilirsiniz. Bütün sosyal medya hesaplarınızda ama özellikle Facebook’ta kullandığınız dil ne kadar şeffaf ve samimi olursa kuracağınız ilişkiler de o kadar gerçek olacaktır.

Facebook’u markanız için güçlü bir pazarlama aracına dönüştürmek üzere, sosyal medya yönetimi konusundaki on yıllık deneyimimizi hizmetinize sunmaya hazırız.