Influencer Marketing

Influencer Marketing Hizmeti

Influencer marketing nedir?

Marka bilinirliğini artırmak, ürün/hizmet satmak, potansiyel hedef kitleye ulaşmak gibi amaçlara hizmet eden Influencer Marketing, dijital çağın eğilimleriyle geliştirilen yeni nesil bir pazarlama yöntemi olarak tanımlanabilir.

Influencer Marketing (Etkileyici Pazarlama), geleneksel reklamlardaki gibi ünlü birini kullanmaya benzetilse de, biçimi ve etkisiyle oldukça farklıdır. Evet ürününüzü/hizmetinizi pazarlamak için toplum üzerinde etkisi olan birinin gücünden yararlanırsınız fakat bunu açık açık sizin reklam yüzünüz olarak yapmaz.

Her şeyden önce kullanıcılar Influencer’ları (nam-ı diğer sosyal medya fenomenleri; bloggerlar, yazarlar, sporcular, gezginler ya da gazeteci, aşçı gibi belli bir meslek grubunda öne çıkmış kişiler) sahip oldukları, bilgi, beceri ve deneyimle ürettikleri içerikler nedeniyle takip eder. Örneğin bir gezi yazarının “Seyahate çıkarken nasıl bir çanta hazırlamalısınız?” başlıklı blog yazısı ya da Youtube videosunu kimse çantayı görmek için izlemez fakat çanta hikâyenin ana karakterlerinden biridir. Siz de o çantanın üreticisi konumda iseniz aradığınız kişi o olabilir. Fakat karar vermek için bu kadarı yeterli değil…

Influencer marketing kampanyası nasıl yapılır?

Influencer Marketing kampanyalarında temel olarak şu adımlarla ilerleriz:

  • Doğru Influencer’a Karar Vermek – Analiz Etmek
  • İçerik Oluşturmak
  • Uygun Sosyal Medya Platformunu Belirlemek

Doğru influencer kim?

Herkesin sözüne güvendiği fakat dijital medyayı aktif ya da etkili kullanmayan birinden Influencer olarak yararlanamazsınız; çünkü hedef kitleniz için erişilebilir değildir. Senede birkaç video ya da yazı yayınlayan biri de istediğiniz sonucu vermez; çünkü internet kullanıcıları o kadar hızla içerik tüketmektedir ki, değil 6 ay, 2 hafta önce izledikleri video bile onlar için eski sayılır.

Influencer seçimi yaparken takipçi sayısı en önemli kriter DEĞİLDİR, çünkü etkili bir pazarlama yöntemi olduğu için Influencer Marketing yapabilmek adına takipçi satın almak ne yazık ki yaygın bir uygulama. Markanıza uygun Influencer'ları analiz ederek gerçek takipçi sayıları konusunda güvenilir bilgilere ulaştıktan sonra içerik üretimi aşamasına geçeriz.

İçerik neler içermeli?

İçerik, Influencer Marketing yapan kişi tarafından kullanıcı ile paylaşılmak üzere hazırlanacak ürün/hizmete dair yazılı, görsel her türlü bilgidir. İçeriğin hedef kitle tarafından anlaşılabilir, gerçekçi, çekici ve harekete geçirici olması kadar, Influencer'ın sunum yeteneği de sonucu etkiler. Hikâye anlatma yeteneğine sahip, inandırıcı, samimi, duruma göre eğlenceli biri tarafından aktarılan içerik çok daha dikkat çekicidir.

Influencer Marketing söz konusu olduğunda hazırlanacak içeriğin reklam gibi algılanmaması çok önemli. Bilgi ve deneyimi için hayranlıkla izlediği birinin kendisine ürün pazarladığını hissetmek ya da düşünmek hedef kitlenizin sadece o kişiye değil, markanıza dair de olumsuz bir izlenim edinmesine neden olur. Amacımız çarpıcı bir içerikle tek seferlik geçici etki yaratmak değil, marka kimliğine, satışa, müşteri sadakatine hizmet edecek bir ilişki ağı kurmak.

Influencer marketing nerede yapılır?

Hedef kitleniz neredeyse Influencer Marketing alanınız doğal olarak orasıdır, ancak Youtube gibi her yaştan ve profilden kişiye hitap eden ve algoritma sayesinde kullanıcılarına sürekli önerilerde bulunan bir sosyal ağ göz ardı edilemez.

Henüz denemediyseniz ya da deneyip yanıldıysanız ürün ve hizmetleriniz için doğru kişilerle, doğru platformlarda Influencer Marketing yapmanın markanıza sağlayacağı faydaları örnek bir proje üzerinden ilk fırsatta konuşalım. Etkileşim ve dönüşüm odaklı çözümlerimiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.