Twitter Yönetimi

Twitter Yönetimi

İnternet kullanıcılarının birden çok sosyal medya platformunu kullanmasının nedeni, her birinin kendine has özelliklere sahip olması. “Mikro blog” olarak tanımlanan Twitter’da gerçek zamanlı paylaşımlar ve kullanıcıların anlık tepkileri sayesinde trendleri yakından izlemek çok kolay. Firmalar, Twitter yönetimi konusunda özellikle profesyonel danışmanlığa ihtiyaç duyuyor; çünkü doğru yönetildiğinde CRM ve online itibar yönetimi için güçlü bir araç olabilecek Twitter’da yapılacak hatalar, kullanıcı gözünde kurum ve markalara değer kaybettirebilir.

Twitter işletme hesabı yönetilirken nelere dikkat edilmeli?
  • Twitter’da hedef kitle analizi diğer sosyal ağlara göre daha hassas ve önemli bir konu. Kitle analizi İçeriklerin, seçilen hashtag’lerin, çekiliş gibi online pazarlama kampanyalarının hedef kitle analiziyle elde edilecek verilere göre düzenlemek yerinde olur.
  • Hatta deneyimlerimize dayanarak diyebiliriz ki Twitter ürün satmaktan çok, müşteri soru ve sorunlarıyla ilgilenmek yani CRM ve online itibar yönetimi için kullanmaya daha uygun bir mecra. Twitter’ın aktif kullanıcılarını politik, ekolojik ve sosyal bilinci yüksek, bildiğini, düşündüğünü, inandığını savunan insanlar oluşturuyor. Bu kitleden marka ya da ürününüze yönelik her türlü tepkinin ustaca yönetilmesi gerek. Soru ise ayrıntılı ve şeffaf bir dille yanıtlamalı; şikâyetse otomatik bir yanıt vermek yerine kişide karşısında deneyimli bir satış elemanı olduğu duygusu yaratacak bir yaklaşım izlenmeli. Gelen övgüleri elbette retweet ederek daha çok insan tarafından görülmesini sağlamak da yarar var.
  • Twitter kullanıcılarından birinin sizi etiketlemeden yaptığı olumlu ya da olumsuz bir yorumla başlattığı küçük bir esinti, kelebek etkisiyle bir fırtınaya dönüşebilir. Mecrayı yakından izlemiyorsanız, bu rüzgârı arkanıza almakta veya önüne geçmekte gecikebilirsiniz.
  • Twitter üzerinde anahtar kelimeleri kullanarak yaptığımız aramalar sonucunda markalara yönelik paylaşımların izini sürüyor, hedef kitlenin yeni ürün ve hizmetlerle ilgili düşüncelerini öğreniyor, yarattığı etkiyi ölçüyor ve elde ettiğimiz bilgileri içerik üretimi, hashtag seçimi gibi önemli adımlar atmak için kullanıyoruz.
  • Diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi Twitter’da da en değerli veri kaynağımız hesaba yönelik istatistikler, kurum/marka adına paylaştığımız içeriklerin nasıl bir etki yarattığını inceleyerek, her hamlemizin doğru ve amaca yönelik olmasına dikkat ediyoruz.

Sosyal medya yönetimi konusunda bilgili ve deneyimli ekibimizle titizlikle yönetilmesi gereken sosyal medya ağlarından biri olan Twitter’da markanızın ayrıcalıklı bir yer edinmesini sağlayabiliriz.