KURUMSAL KİMLİK TASARIMI

  • 3 Nisan 2021
  • benefad
  • 3 min read

Kurumsal Kimlik ya da Kurum Kimliği, bir kurum, kuruluş, şirket ya da organizasyonun kimliğini temsil eden görsel ve yazılı öğelerden oluşur. Kurumu bir insana benzetirseniz, kurumsal kimlik o kişinin fiziksel özellikleridir. Bu özellikler kurumu toplum içinde, müşterileri, iş ortakları ve rakipleri arasında temsil edeceği için kurumsal kimlik oluşturmak kurumsal imajınızı taşıyacak bir karakter yaratmaya benzer

Kurumsal kimlik nasıl yaratılır?

Kurumsal kimliğiniz, kurumsal kültürünüzü yansıtmalı. Kurumuzun hizmetleri, ürünleriniz, markanız hangi amaca hizmet ediyorsa, kurumsal kimliğiniz bu amacı pekiştirecek ve destekleyecek şekilde oluşturulmalı. Sosyal sorumluluk projeleri yürüten bir vakfın kurumsal kimliği ile eğlence sektöründe hizmet veren ya da çocuklara yönelik ürünler satan bir firmanın misyon ve vizyonu nasıl birbirinden farklıysa, logolarında kullanılan renkler, yazı karakterleri, sloganları, jingleları, internet ve sosyal medyadaki görünümleri de farklı olacaktır. 

Kurumsal kimlik neden önemli?

Kurumsal kimlik, az önce de söylediğimiz gibi kurumsal imajınızdır, dolayısıyla kurum kimliğini yansıtır, hedef kitlenizle kuracağınız ilişkiyi belirler, kurumsal kültürünüzü destekler ve güçlendirir.

Kurumsal kimlik nelerden oluşur?

  • Logo ve Slogan: Logo ve slogan kurumsal kimliğinizin her yere yansıyan unsurları olarak kurumsal kimliğin en önemli bileşenleridir.
  • Kurumsal Renk ve Font: Nasıl insanlar üzerindeki kalıcı etkimizi ilk 30 saniye içinde oluşturuyorsak, kurumsal renk ve fontlarınız da insanlar üzerinde o kadar hızla olumlu ya da olumsuz bir etki bırakacaktır.
  • Kurumsal Kimlik Kılavuzu: Kurumsal kimliğinizi korumak, onu oluşturmak kadar önemli. Kurumsal Kimlik Kılavuzu vizyonunuz, misyonunuz, kurum geçmişiniz, kurumsal kimliğinizi oluşturan logo, renk paleti, karakter seçkisi ve bunların farklı mecralarda nasıl kullanılacağına dair bilgi ve yönergeleri içeren bir rehberdir.
  • Kartvizit
  • Antetli Kağıtlar, Zarflar, Dosyalar, CD’ler.
  • Diğer (kurum içinde kullanılan formlar, promosyon malzemeleri, araç giydirme, ambalaj ve bir kurumun çeşitli etkinliklerinde kullanılacak her türlü malzeme kurumsal kimliğin bir parçasıdır.)

Kurumsal kimliğinizi tasarlarken, kurum kültürünüzü doğru şekilde yansıtmayı, akılda kalıcı olmanızı ve hedef kitlenizle güçlü bağlar kurmanızı sağlayacak bir kimlik yaratmayı önemsiyoruz. Biliyoruz ki bazı sektörler için geleneksel mecralar hâlâ çok değerli. Broşürleriniz, kataloglarınız, afiş çalışmalarınız, özetle tüm basılı materyalleriniz için; sektörünüzün değer yargılarını göz önünde bulundurarak, size prestij sağlayacak, etkileyici ve şık görsel tasarımlarla destek oluyoruz.  Detaylı bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.