KURUMSAL WEB SİTESİ YAPTIRIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Dijital dünyanın hepimizi etkisi altına aldığı günümüzde, yüzü geleceğe dönük olan her kurumun kimliğini yansıtan, güncel, kaliteli ve şık bir web sitesine ihtiyacı var. Ancak, dijital dünyada ihtiyaçların ve trendlerin sıklıkla değişmesi göz önünde bulundurulduğunda yeni bir web sitesi yaptıracaksanız, nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda aklınızda soru işaretleri olabilir. Biz de bu yazımızda kurumsal web sitesi yaptırırken dikkat edilmesi gerekenleri açıklamaya çalışacağız:

İşe Başlamadan Önce Web Sitenizde Neler Olması Gerektiğine Karar Verin
Web sitesi yaptırmak için bir ajansla görüşmeye başlamadan önce, web sitenizin kabaca nasıl gözükmesini istediğinize, içeriğinde neler olması gerektiğine zihninizde karar vermiş olmanızda fayda var. Böylece web tasarım ajansı ile görüştüğünüzde onlara açık bir brief verebilir ve sürecin hızlıca başlamasını sağlayabilirsiniz. Elbette ajansın size önereceği farklı bazı fikirler olabilir, ama emin olun siz ne istediğinizi bilirseniz, onlar da size o kadar iyi ve uygun fikirler sunarlar. Eğer yeterince açık bir brief veremezseniz, ne kadar iyi niyetli de olunsa, süreç karmaşıklaşır ve olması gerekenden daha uzun sürer.

Basit Güzeldir…
Web sitenizi ziyaret edecek kullanıcılar sitenizde uzun süre vakit geçirmek, sayfalar arasında dolaşıp durmak yerine ne arıyorlarsa bir an önce bulmak ve ihtiyaçları olan bilgiyi almak isteyeceklerdir. Bu sebeple web sitesi yaptırırken kullanıcıların zihinlerini dağıtacak, fazla renkli, fazla hareketli, karmaşık tasarımlardan kaçının. Web sitesi tasarımınızın da kurumsal kimliğinizin bir parçası olduğunu göz önünde bulundurarak diğer pazarlama iletişimi materyallerinizle uyum sağlayacak bir tasarıma yönelin. Ayrıca, hedef kitlenizin web sitenizde neler arayabileceğini zaten biliyorsunuz. İlk planda öğrenmek isteyeceklerini ya da ilgilerini çekecek şeyleri, onlara, sadelikten uzaklaşmayarak anasayfada sunun. Daha ayrıntılı bilgi edinmek isteyenler için de, detay sayfalarınızı aradıklarını rahatça bulabilecekleri şekilde tasarlatın.

Kaliteli ve Özgün İçerikler Kullanın
Web sitesi hazırlatırken yapılan en büyük hatalardan biri, mükemmel bir tasarım yaptırdıktan sonra, siteyi ziyaret eden kullanıcıların bilgilenmesini sağlayacak yeterli içeriğin sunulmamasıdır. Burada yalnızca yazılı içerikten de bahsetmiyoruz, web sitenizde faaliyet alanınızla ilgili dikkat çekecek, kaliteli ve özgün görsellere, hedef kitlenizi bilgilendirecek videolara da yer vermelisiniz. Web sitesi tasarımında kaliteli, özgün ve zengin içerikler kullanılması; sağlayacağı prestijin yanı sıra, sitenin arama motorlarında da üst sıralarda görüntülenmesini sağlayacaktır.

Web Sitenizin Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Uyumlu Olması Önemlidir
Siteniz SEO uyumlu bir altyapı ile yapılmazsa, sadece tanıdıklarınızın ziyaret edeceği bir web sitesi olacaktır. Oysa kurumsal bir web sitesinin amacı, faaliyet alanınızla ilgilenen herkesin size kolayca ulaşabilmesini sağlamaktır.

Web Tarayıcıları ile Uyumluluk
İsteyen herkesin web sitenize rahatça girip, markanız, ürünleriniz veya hizmetleriniz hakkında bilgi edinebilmesini istiyorsanız sitenizin tüm web tarayıcılarında düzgün görüntülendiğinden emin olun.

Mobil Uyumlu (Responsive) Olmasına Dikkat Edin
Günümüz şartlarında pek çok kullanıcının web sitenizi mobil cihazlar aracılığıyla ziyaret edeceği aşikâr. Dolayısıyla web sitesi yaptırırken responsive olmasına dikkat etmek de, atlanmaması gereken konuların başında geliyor.

Saniyelerle Yarıştığınızı Unutmayın!
İnternet kullanıcılarının sabırsız olduğunu unutmayın. Ne kadar mükemmel bir web sitesi tasarımına sahip olursanız olun, ziyaretçileriniz giriş yapmaya çalıştığında birkaç saniye içerisinde siteniz açılmazsa geldikleri gibi gideceklerdir. Ayrıca arama ağlarının yavaş açılan web sitelerini alt sıralara attığını da hatırlatalım. Bu sebeple sitenizin açılış hızının yüksek olmasına dikkat edin.

Yönetim (Admin) Panelini Atlamayın
Tüm bu şartlar sağlandı ve mükemmel bir web sitesine sahipsiniz. Maalesef bu da yeterli değil. Günümüzde her şey çok kısa sürede değiştiği için web sitesi içeriklerinizi de her istediğinizde değiştirebilmelisiniz. Bu sebeple istediğiniz kişilerin müdahale edip, yeni içerikler girebileceği bir admin panelinin olması da zorunluluklar arasında.

En Önemli Konu: Güvenlik
Tabii, her alanda olduğu gibi online dünyada da en önemli konu güvenlik. Web sitenizi tasarlayan ajansın gerekli güvenlik önlemlerini aldığından, tüm bu önlemlere rağmen bir sıkıntı yaşanması durumunda gereken aksiyonları alıp, sorunu çözebilecek yetkinlikte olduğundan emin olmalısınız.
Eğer tüm bunlar size biraz karmaşık geldiyse endişelenmeyin, Benefad olarak bütünleşik web sitesi çözümlerimiz ile yanınızdayız.