Landing Page, online pazarlamada, “öncü yakalama sayfası”, “statik sayfa” veya “hedef sayfa” olarak bilinen bir açılış sayfasıdır. Belli bir hedef kitle, ürün, hizmet ya da kampanya için tasarlanan Landing Page’i, arama motorlarında optimize edilmiş arama sonucunda ulaşılan tek sayfalık bir web sitesi olarak düşünebilirsiniz.

 

Landing Page’lerin amacı bilgi vermekten çok hedef kitleyi eyleme geçirmektir. Bu nedenle ziyaretçileri form doldurma, üyelik, video izleme ve satın alma gibi eyleme geçirecek çekicilikte, anlaşılırlıkta ve hızda olmalıdır. Aksi halde dijital pazarlama bütçenizi verimli kullanmamış olursunuz.

İyi bir Landing Page nasıl olmalı?

Hızlı açılmalı: Çünkü dijital dünyada hız önemli, ziyaretçilerin bekleyecek sabrı yok. Sayfanın hızlı yüklenmesi için arayüz ve back-end kodlamaları doğru yapılmalı. Sayfada verilen mesaj ve ziyaretçinin kendisinden beklenen eylemin ne olduğunu anlaması için içerik kısa ve anlaşılır olmalı.

Mobil cihazlara uyumlu olmalı: İnternet kullanıcılarının büyük kısmı cep telefonu ve tablet gibi mobil cihazlar kullanılıyor. Mobil cihazlara uyumlu olmayan bir Landing Page boşa gitmiş demektir.

Tasarım ve içeriğiyle amaca hizmet etmeli: Tasarım bir sayfanın dikkat çekmesi için gerekli görsel unsurları içerir, fakat içerik doğru değilse, tasarım ne kadar etkileyici olursa olsun Landing page ile ulaşmaya çalıştığınız hedef kitleyi kaçırmış olursunuz.

Geribildirimlerle sayfanın başarısı test edilmeli: Landing Page yayına girdikten sonra yapılacak teknik analizlerle hedeflediğiniz kitleye ulaşıp ulaşmadığınızı ve beklenen aksiyonun gerçekleşip gerçekleşmediğini değerlendirip, gerekli değişiklikleri yaparsanız dijital pazarlama bütçenizi çok daha akılcı kullanmış olursunuz.

Hedef kitlenizi, pazarlama stratejinizi, kampanya dönemlerinizi sizin kadar iyi bilemeyiz, fakat amacınıza ulaşmak için gerekli görsel ve metinsel içeriği oluşturmak ve teknik altyapıyı kurmak konusunda yaratıcılığımıza ve bilgimize güvenebilirsiniz.. Landing page tasarımı için iletişime geçebilirsiniz.