MAILING TASARIMI

Dünyadaki insanların %34’ünden fazlası e-posta kullanıyor. Bu yaklaşık 2,5 milyar kişi demek. Önümüzdeki 2 yıl içinde e-posta kullanıcı sayısının 2,8 milyara ulaşacağı tahmin ediliyor.  Mailing hedef kitlenize ulaşmanın en kişisel yollarından biri. Arkadaşlarınız ve ailenizden gelen iletiler, şirketinizden gelen e-posta güncellemelerinin yanında duruyor. Bu nedenle, başarılı mailingin yolu kişiselleştirme. E-posta, müşterinize ulaştırmak istediğiniz bilgi ve mesaja göre düzenlenebilir.

Şirketinizdeki değişiklikler, başarılarınız, kampanya duyuruları ve müşterinizden geribildirim almak istediğiniz konularda mailing yapabilirsiniz, bu listeye daha birçok konu ekleyebiliriz.  Mailingin etkili bir pazarlama aracı olduğu konusunda hâlâ kuşkuları olanlar için mailingin neden ve nasıl etkili olduğunu kısaca özetleyelim:

Müşteri kazanımı açısından sosyal medyadan daha etkili: Yanlış anlaşılmak istemeyiz, zira sosyal medya herhangi bir işletmenin pazarlama stratejisinde son derece önemli. Takipçilerinizle etkileşime girmek ve onlarla kişisel ilişkilerinizi güçlendirmek için sosyal medya harika bir kanal. Nedenlerini, sosyal medya yönetimi hizmetlerimizle ilgili bölümde açıkladık.

Ancak, hedef kitlenizi üyelere, müşterilere veya kurumsal destekçilerinize dönüştürmek istiyorsanız, mailing kullanmalısınız. 2013 yılında yapılan bir araştırma, mailing yoluyla müşteri kazanımının 2013’ten önceki dört yılda, dört katına çıktığını ortaya koydu. Günümüzde bu oranın arttığını tahmin etmek zor değil, çünkü bu süre boyunca e-posta kullanıcı sayısı katlanarak çoğaldı. 

Kolay, etkili ve ucuz: Mailing yoluyla çok sayıda tüketiciye mesaj başına neredeyse yok denecek kadar küçük bir maliyetle ulaşabilirsiniz.

Küçük bütçeli bir işletme iseniz bu, TV, radyo veya doğrudan pazarlama gibi geleneksel kanallara göre çok daha iyi bir seçim. Shop.org ve Forrester Research tarafından yapılan ortak bir araştırma, ABD’deki perakendecilerin % 85’inin mailingi en etkili müşteri kazanım yollarından biri olarak gördüğünü ortaya koydu.

Kişiselleştirilebilir (ki günümüzde pazarlamanın en can alıcı kavramlarından biri bu): Sosyal medya kanallarından birinde bir içerik paylaştığınızda hedef kitlenize bir bütün olarak hitap edersiniz. Ancak, mailing yazılımını doğru kullanarak, kişileri adlarına göre tek tek adresleyebilir, listenizin belirli üyelerini belirli konu başlıkları altında toplayabilir ve sonunda kişisel posta kutularına özel olarak ulaşabilirsiniz.

Eylem odaklı: Farkında olsak da olmasak de hepimiz gelen e-postalara göz atma eğilimindeyiz. Mailingin bu özelliğini web sitenize trafik çekmek ve sonuçta satışları artırmak için kullanabilirsiniz. Özellikle küçük bir işletme iseniz başlangıçtaki pazarlama stratejinizi geliştirirken, mailingden yararlanmak sonuçları hemen görmenize olanak sağlar.

Ölçülebilir: Herhangi bir mailing yazılımı kullandığınızda, e-postanızı kimin açtığını, hangi bağlantıların tıklandığını ve kaç kişinin abone olduğunu takip edebilirsiniz.

Mailing kampanyalarınızın performansını izleyebilir, gerekli değişiklikler yaparak etkinliğini artırabilirsiniz.

Mobil cihazlar sayesinde e-postalar sürekli kontrol ediliyor: Gün boyu elinde cep telefonu ya da tabletle gördüğünüz insanların hepsi sosyal medyada zaman geçirmiyor, büyük kısmı da e-postalarını kontrol ediyor. Çünkü mobil araçlar bir bilgisayarın neredeyse tüm fonksiyonlarına sahip.

Bazı insanlar, sosyal medyanın popülerleşmesiyle e-postaların unutulduğunu ve mailingin etkili bir pazarlama aracı olmadığı yanılgısına düşse de, araştırmalar aksini gösteriyor: Exacttarget’ın 2014 yılında yaptığı bir araştırma, insanların %91’inin e-postalarına erişmek için akıllı telefon kullandığını gösterdi, sosyal medya erişiminde ise bu oran %75.  İnternet pazarlama stratejinizin bir parçası olarak mailingi kullanmamak, dünyanın çoğunluğunun kullandığı bir kanalı kaçırmak anlamına gelir, ki biz ajansınız olarak bunu istemeyiz. 

Başlığı Mailing Tasarımı olsa da bu sayfanın neredeyse tamamını mailingin neden ve nasıl etkili olduğunu anlatmaya ayırdık, çünkü en önemli aşama sizin buna karar vermeniz. Mailingin içeriği, tasarımı ve pazarlama mesajının doğru hedef kitleye, doğru şekilde ulaştırılması ise bizim uzmanlığımız. Mailing tasarımı için iletişime geçebilirsiniz.