PODCAST İLE MARKANIZI HEDEF KİTLENİZLE KONUŞTURABİLİRSİNİZ.

  • 4 Nisan 2021
  • benefad
  • 5 min read

Podcast ile markanızı hedef kitlenizle konuşturabilir, daha aktif bir iletişim kurabilirsiniz. Gelişen dijital dünyada markanıza ses verip, hedef kitlenizle podcast’ler aracılığıyla doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

Yapılan araştırmalara göre artık dünyada her beş insandan biri podcast dinliyor. Ve bu sayı her geçen gün artmaya devam ediyor. Çok geç kalmadan dijital reklam dünyasında yerinizi alın, podcast yayınlarıyla hedef kitleniz ile markanızı bir araya getirin. Sizi gerçekten dinleyen yeni hedef kitlenizle aktif sohbet etme imkanı yakalayın. Son yıllarda dijital reklamcılığın hızla büyümesiyle, pazar daha da rekabetçi hale geldi.

Geleneksel reklam tekniklerinin yerini dijital reklamcılığa bıraktığı pandemi döneminde dijital reklam platformlarını kullanmak, daha fazla potansiyel tüketiciye ulaşmak için marka varlığınızı genişletecektir. Günümüzde şirketlerin kullandığı en güçlü dijital reklam araçları arasında bir podcast var. Haftalık podcast’leri dinleyen kişi sayısı tüm dünyada milyonları aştı, markanızı tanıtan podcast yayınları yapmak, yeni kitlelere ulaşmanıza ve erişiminizi büyütmenize katkı sağlayacaktır.

Podcast’e neden yatırım yapmalısınız?

• Hareket halindeki bir dinleyiciye ulaşabilirsiniz. Hedef kitleniz, araba kullanırken veya koşarken blog yayınlarınızı okuyamaz. Podcast’ler taşınabilir ve kullanışlıdır.

• Hemen hemen herkesin podcast’lere erişimi var. Akıllı telefonunuz varsa, podcast’leri her yerden hızlı bir şekilde indirebilir ve dinleyebilirsiniz.

• Konuşma yazmaktan daha hızlıdır. 30 dakikalık bir podcast, yaklaşık 30 dakikanızı alır. Oysa aynı miktarda içeriği yazmanız günler değilse de saatler alır.

• Podcast’ler ile blog gönderilerinin ulaştığı kitle farklıdır. İkisini de aynı oranda kullanmak gerekir. Bu şekilde video ve sosyal medyanın yanı sıra sizden haber almak isteyen farklı kitlelere de ulaşabilirsiniz.

• Bazı insanlar okumak yerine dinlemeyi tercih ediyor. Bazı insanlar için dinlemek okumaktan daha kolaydır. Nüfusun yüzde 65’i görsel öğrenenlerdir ve blog gönderilerini ve resimleri tercih ederken, yaklaşık yüzde 30’u işitsel öğrenenlerdir. Bu grup dinleyerek daha iyi öğrenir, bu nedenle podcast’lere doğal bir uyum sağlar.

• Erkekler ve kadınlar podcast’leri eşit şekilde dinler. Podcast yayını, her iki cinsiyete de hitap etmek için iyi bir araçtır.

• Geleneksel reklam uygulamalarına göre çok daha ekonomiktir.

• Podcast tanıtımları diğer sosyal medya platformlarının hepsinde değerlendirilebilir. Podcast içeriği tüm sosyal medya hesaplarınız için etkili bir içerik oluşumu sağlar.

• Podcast Playbook’a göre podcast dinleyicileri, podcast’lerde sunulan reklamlara çok daha olumlu tepki veriyor. Bu tür reklamların dinleyiciler üzerinde daha uzun süreli bir etki bıraktığı görülüyor. Veriler, dinleyicilerin %67’sinin bir podcast reklamını daha iyi hatırlayabildiğini ve %61’inin de ürün için ödeme yaptığını gösteriyor.

• Podcast reklamcılığının başarılı olmasının nedenlerinden biri, marka için çok yönlülük sunmasıdır. Reklamınızın biçimini, nasıl okunacağını ve ne zaman yayınlanacağını siz seçersiniz. Diğer bir avantaj, diğer reklamcılık biçimlerinin aksine, podcast reklamları, ekran açık veya kapalıyken hedef pazarını etkileyebilir ve günümüzün aşırı kalabalık dijital medya ortamının en büyük zorluklarından birini aşabilir.

• Müşterilerle daha kişisel bir düzeyde bağlantı kurmak istediğinizde ses, dinleyicinin sözlerinizin arkasındaki duyguyu duymasını sağlar. Podcast, şirketlerin dijital pazarlama stratejilerinde önemli bir araç haline gelebilir. Müşterileriniz oradaysa, orada olmalısınız.

• Podcast ve pazarlama tekniğinde içerik üretimi artınca bazı markalar podcast’in işlerine getirebileceği değerle ilgilenmeye başladı. Podcasting, markaların tutsak bir kitleyle iletişim kurmasını sağlar. Hareket halindeyken yaşam tarzıyla, talep üzerine podcast yayınlama gücü, şirketlerin ve markaların hikayelerini istedikleri zaman istedikleri yerde anlatmalarına olanak tanır, bu da sektörde otorite oluşturmasına ve yol boyunca lider bir marka olmasına yardımcı olur.

• İçerik üretebileceğiniz diğer platformlarda olduğu gibi, hedef kitlenizin kim olacağını belirler. Böylece onlar için ilginç olan konuları ele alabilirsiniz. Podcast’in süresi, oluşturulan konu ve dinleyici ile etkileşim tarafından belirlenir. Dinleyicileriniz için hangisinin daha başarılı olduğunu analiz etmek için farklı zamanlar ve formatlar denenir.

• Düzenli içerik, insanların markanızla bağlantıda kalmasını sağlamak için uzun bir yol sağlar.

• Sektörünüzde rekabeti ve hedef kitlenizin katılımını artırmak için podcast’i blogunuza veya diğer sosyal kanallara bağlayabilirsiniz.

• İnsanların içeriğe doğrudan yanıt verebilecekleri podcast ile ilişkili bir e-posta adresi sağlayarak, mevcut ve potansiyel müşterilerinize daha büyük bir katılım sağlamak için podcast’i kullanabilirsiniz. Bu aynı zamanda size yeni içerik için materyal verecektir. Sonraki bölümde soruları cevaplayabilir veya aldığınız geri bildirimlerle ilgilenebilirsiniz.