SOSYAL MEDYA AJANSI

2019 Sosyal Medya Ajansı ve Stratejinizi Kurgularken Yararlanabileceğiniz İpuçları

2018’in sonlarına yaklaşırken pek çok marka 2019 bütçe ve stratejilerini kurguluyor. 2019 sosyal medya stratejinizi kurgularken ise yapmanız gereken öncelikle markanızı sosyal medyada nerede konumlandırmayı hedeflediğinize karar vermek. Sonrasında da amacınıza ulaşmak için neler yapmanız gerektiğini belirlemelisiniz. Biz de bu haftaki yazımızı 2019 sosyal medya ajansı seçerken ve stratejinizi kurgularken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusuna ayırdık.

Öncelikle Geçmiş İçerik Stratejinizi Gözden Geçirin

Pazarlamanın her alanında olduğu gibi sosyal medya da belirleyici olan içeriktir, bu nedenle işe geçmiş içeriklerinizi kontrol ederek başlayın. Gerekiyorsa onları farklı kategorilere ayırın ve takipçilerinizin hangi içeriklerle daha çok etkileşime girdiklerini, hangilerine beklediğiniz ilgiyi göstermediklerini kontrol edin. Gelecek dönemde daha önce beğeni almış türdeki içeriklere daha fazla yer verebilirsiniz. Beklediğiniz etkileşimi almamış içeriklerinse, neden yeterince başarılı olmadığını irdelemeniz ve onları daha fazla ilgi çekecek şekilde dönüştürmeniz doğru bir yaklaşım olacaktır.

Sosyal Medya Reklam Stratejinizi Kontrol Edin

Bir sonraki adımınız ise geçmişteki sosyal medya ajansının yönettiği sosyal medya reklamlarınızın performansını kontrol etmek olmalıdır. Bu biraz zahmetli de olsa, bütçenizin verimli kullanılması ve reklamlarınızın amacına ulaşması bakımından önem taşımaktadır. Geçmiş reklamlarınızı sonuç başına maliyet, gösterim başı maliyet ve dönüşüm sayısına göre analiz edin ve ne tür reklamların size daha çok getiri sağladığını değerlendirerek yeni reklam stratejinizi oluşturun. Tabii, burada atlamamınız gereken bir ayrıntı var: Bazen sosyal medya kampanyalarında maliyeti yüksek olan reklamlar, gerçek hayatta size daha çok getiri sağlayabilir. Mesela yaygın olarak kullanılan bir ürününüzün reklamlarını daha düşük maliyetle yaparken, niş bir ürünün reklamları için daha fazla bütçe ayırmanız gerekebilir. Ancak satış rakamlarınıza baktığınızda niş ürününüzün satışında kayda değer bir artış varsa, yüksek maliyetleri göze alarak o kampanyaya devam etmeniz daha akılcı olacaktır.

Sosyal Medya Yönetimi Görsel ve Videolara Yatırım Yapın

Her ne kadar yazımızın başında belirttiğimiz gibi sosyal medya yönetiminde belirleyici olan içerik olsa da, günümüzde içeriğin görsel ve videolarla desteklenmesi oldukça önem kazandı. Ürün ya da hizmetlerinize ilgili fotoğraf çekimleri yaptırabilir, farklı görseller tasarlattırabilirsiniz. Daha önceki yazılarımızda belirttiğimiz gibi markalar için video içerik de olmazsa olmaz hale geldi. Bu sebeple yıllık bütçenizin bir bölümünü mutlaka kaliteli görsel ve video içerikler için ayırmanızı öneririz.

Sosyal Medyada Rakip Analizi Yapın

Rakip analizi yapmayı atlamayın. Neler yaptıklarını ya da yapmadıklarını bilmek size fayda sağlayacaktır. Elbette rakiplerinizi taklit etmenizi önermiyoruz, ancak bazı fikirlerini ilham kaynağı olmaması için bir sebep yok.

Sosyal Medya Yönetimi için Profesyonel Destek Alın

Her zaman söylediğimiz gibi sosyal medya yönetimi dijital çağın markaları için olmazsa olmaz, ancak bazı riskleri de içinde barındıran, meşakkatli bir iştir. Bu sebeple en doğrusu sosyal medya ajansı ile çalışmanız ve yönetimini profesyonel ellere bırakmaktır. Benefad olarak, 360 °C sosyal medya ajansı yönetim hizmetimizle daima yanınızdayız.