Sosyal medya takip araçları, markalar için sosyal medyada ne olup bittiğini öğrenmek için kullanılan sistemler. Doğru aracı bulmak ise işin zor kısmı. Sosyal medya takibi için her biri farklı alanlarda uzmanlaşmış onlarca araç var. Ancak, her sosyal medya aracı, markanıza uygun olmayabilir, aynı zamanda da size eksik sonuç veriyor olabilir.

En basit anlatımla sosyal medya takibi, bir program aracılığıyla Twitter, Facebook, Instagram ve Google+ vb. gibi milyonlarca kişi tarafından kullanılan sosyal medya sitelerinde hakkınızda kimin, ne söylediğinin takibidir. Sosyal medya takibi ile markanız hakkındaki konuşmaları inceleyerek, çok detaylı bilgilere ve geribildirimlere ulaşabilirsiniz.

Sosyal medya takibinde amaç, kullanıcılara daha iyi hizmet sunmak için gereken bilgilere ulaşmak. Bu bilgiler bir otomobil üreticisi için araç algısı, bir elektronik üreticisi için model yorumları, hizmet sağlayıcı için kullanıcı şikâyetleri veya bir araştırma şirketi için kullanıcıların görüşleri olabilir. Tek kaynaktan çıkan klasik PR çalışmalarının aksine sosyal medya çok sesli ve çok farklı görüşlerin yer aldığı bir dünya. Sosyal medya takibi ile markanız hakkındaki konuşmaları inceleyerek, çok detaylı bilgilere ve geri bildirimlere ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medya Takibi ile Araştırmanın Avantajları

Geleneksel pazar araştırmaları (anketler, odak grupları ve derinlemesine görüşmeler) birtakım dezavantajlara sahip. Bu araştırmalarda, küçük bir insan grubunun duygu ve düşünceleri odaklı olarak incelenir. Toplanan bilgiler seçicidir, yönlendirilmiş olabilir ve ankete katılan kişi zamanla kısıtlı olduğu için yeterli bilgi vermeyebilir.

İnsanlar araştırmacılara gerçekte neye inandıklarını söylemeyebilir. O sırada ne düşündüklerini bile bilmiyor olabilirler. Araştırmacılar yanlış sorular sorabilir, yanlış gruplarla konuşabilir veya duyduklarını yanlış yorumlayabilirler.

Sosyal medya izlemesi yoluyla elde edilen pazar araştırması ise birçok avantaja sahip:

Daha güncel bilgi. Ürün, hizmet ve markanıza yönelik hislerin ve daha genel tüketici tercihlerinin zaman içinde nasıl değiştiğini gözlemleyebilirsiniz.

Daha kesin bilgi. Toplanan bilgiler hiçbir şekilde engellenmediğinden, müşterilerin gerçek duygularını ortaya çıkarma olasılığı daha yüksektir.

Hızlıdır. Geleneksel araştırma yöntemleri haftalar, hatta aylar sürerken, sosyal medya monitoring ile saatler veya günler içinde bilgi edinebilirsiniz.

Daha kullanışlıdır. Sosyal medya takibiyle yapılan analizler sonucu, geleneksel araştırma yöntemleri kadar harcama yapmadan değerli raporlar elde edebilirsiniz.

Sosyal Medya Takibinin Araştırma İçin Kullanımı

Ürün Memnuniyeti Hakkında Bilgi Edinme

Sosyal medya konuşmalarını izleyerek ürün veya hizmetlerinizin eksikliklerini ve güçlü yönlerini belirleyebilirsiniz. Bu sayede gelecekte geliştireceğiniz ürünler için önemli bilgiler sağlamakla kalmaz, daha önce aklınıza gelmeyen ürün fikirlerine de ulaşabilirsiniz.

İzleyicilerin Demografik Özelliklerine Ulaşma

Sosyal medya izleme ve ölçüm araçları, detaylı analiz ve içgörü sağlamak için demografik, coğrafya ve duyarlılığa dayalı verileri filtreleyebilir ve analiz edebilir. Bu bilgiler ışığında belirlenecek hedef kitle profili, pazarlama iletişimi için çok kıymetli bir veridir.

Rekabet Avantajı

Rakip ürünlerle ilgili konuşmaları izleyerek, şikâyetlere neden olan benzer sorunlardan kaçınmaya özen gösterebilir ve tüketicilerden övgü alan özellikleri dikkate alarak ürünlerinizi geliştirebilirsiniz.

Sosyal medya takibi ile hedef kitlenizi yakından tanımak ve en doğru dijital pazarlama stratejisini geliştirmek konusunda bilgi, deneyim ve uzmanlığımızdan yararlanmak isterseniz, lütfen bizimle iletişime geçin.