SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ

Sosyal medyanın şirketler için neden dikkatle yönetilmesi gereken bir araç olduğunu anlatmadan önce, Türkiye’de sosyal medya kullanımı ile ilgili verileri paylaşmak istiyoruz.

We Are Social 2019 araştırmasına göre, Türkiye’de 52 milyon sosyal medya kullanıcısı var. Kullanıcıların platformları kullanma oranları ise aşağıdaki gibi:

– Youtube %92
– Instagram %84
– Facebook %82
– Twitter %58
– Linkedin %30
– Pinterest %28

Rakamlarla başladık, çünkü bir dijital pazarlama ajansı olarak temel iddiamız size ölçülebilir sonuçlar sunmak.

Ölçülebilir derken sadece rakamlardan söz etmiyoruz. Hedef kitlenizin profilinden, hangi mesajlarınızı ne zaman, ne kadar süreyle gördüklerine ve bu mesajlara nasıl tepki verdiklerine kadar birçok konuda ayrıntılı veriden söz ediyoruz. Örneğin arama motoru ve / veya google adwords reklamları, facebook reklamları, instagram reklamları, linkedin reklamları, mailing gönderimi üzerinden kurumsal ya da e-ticaret sitenize hedef kitlenin ulaşıp, ulaşmadığını ;  hedef kitlenizin sitenizde hangi ürün ya da hizmetlerle ilgilendiklerini, bu ilginin bir alışverişle sonuçlanıp sonuçlanmadığını markanız için günlük, haftalık ve aylık olarak raporlayabiliriz.

Şimdi tekrar bir adım geri gidip yaptığımız işi tanımlayalım. Müşterilerimize verdiğimiz sosyal medya yönetimi hizmeti:

Sosyal medya kullanıcılarını analiz etmek,
Bu analizlere dayanarak bir dijital pazarlama stratejisi geliştirmek,
Sosyal medya profilleri için görsel (video dahil) ve metinsel içerik oluşturmak ve yayınlamak,
Çevrimiçi konuşmaları izlemek,
Gerekli durumlarda sosyal medya kullanıcılarını etkileyen kişilerle işbirliği yapmak,
Ölçme ve raporlama sürecini kapsıyor.

Özetle sosyal medyadaki performansınızı artırarak, yaptığınız yatırımı bir getiriye dönüştürmek.

Sosyal medya yönetiminde teknolojik araçları kullanmak kadar önemli üç nokta olduğunu düşünüyoruz:

1- Doğru bir marka profili oluşturmak
2- Hedef kitlenizle bağ kurmak ve bu bağı güçlendirmek.
3- Kullanıcının içerik geliştirmesini ve sizin sosyal medya hesaplarınız aracılığıyla etkileşime girmesini sağlamak.

Doğru marka profili ne demek? Bu geleneksel reklam için kullandığınız kurumsal kimlikten biraz farklı. Geleneksel pazarlamada logonuz, sloganınız ve basın ya da TV reklamlarında kullandığınız karakterlerle yarattığınız kimlik sadece izlenebilirdi, oysa kurum ya da marka olarak sosyal medya kullanıcısı kimliğiniz hedef kitlenizle etkileşim kuracak, kurmalı. Aksi halde bu ilişki bir etkileşime dönüşmez.

Hedef Kitlenizle Bağ Kurmak:  Girişte söz ettiğimiz sosyal medya kullanıcı analizleriyle elde ettiğimiz veriler, hedef kitlenizle nasıl bağ kuracağınız ve varolan bağı nasıl güçlendireceğiniz konusunda size önemli bilgiler sağlayacak.

Bir kullanıcının birden çok sosyal medya platformuna üye olmasının nedeni, her birinin görece farklı beklentileri karşılıyor olması. Youtube video içerik için en güçlü platform iken, Facebook benzer ilgi alanlarına sahip insanları bir araya getiriyor. Instagram daha kişisel paylaşımlar için kullanılırken, Linkedin meslek ve kariyer odaklı bir platform. Bütün bu platformlardaki hesaplarınız üzerinden yapılacak veri analizleri de, size hedef kitlenizle ilgili ayrıntılı bir profil sunuyor. Tanıdığınız birine nasıl ulaşacağınızı bilmek çok daha kolay.

Sosyal Medya Yönetimi Yaparak Sosyal Medya Hesaplarınızı Bir Etkileşim Alanına Dönüştürmek:  Dijital Pazarlama yöntem ve araçları nasıl değişiyorsa, tüketici davranışları da aynı şekilde değişiyor. Bilgiye erişim özgürlüğünü kazanan tüketici için, kullanıcı görüşü, yaptığınız dijital pazarlama faaliyetlerinden daha değerli olabiliyor. Bu nedenle hedef kitlenin dijital içerik geliştirmesine fırsat sağlamak önemli. Üretilen bu içerik aracılığıyla kullanıcılar birbiri ile etkileşime geçmesi markanıza fayda sağlayabiliyor.

Kurum ya da marka olarak çoktan sosyal medya hesapları edindiğinize eminiz, umarız işler beklediğiniz gibi gidiyor ve elde ettiğiniz sonuçlar hedeflerinizle örtüşüyordur. Öyle değilse de, bilin ki sorun kullandığınız araçlarda değil, belli ki yöntem değiştirmeniz ve bir profesyonelle işbirliği yapmanız gerekiyor. Sosyal Medya yönetimi konusunda dilerseniz bir kahveye bekleriz:)