fbpx

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal Medya ile Markanıza Nasıl Değer Katarsınız?

Günümüzde sosyal medya her yaştan ve her kesimden bireyin aktif olarak kullandığı bir mecra haline geldi. Üstelik geleneksel medyanın aksine, sosyal medyada kişiler rahatlıkla kendi fikirlerini beyan edebilmekte, istedikleri konuda yorum yapmakta, birbirleriyle bilgi paylaşımında bulunabilmektedir. Elbette bilgi paylaşımının isteyen herkes tarafından yapılabilmesi ve bilgiye kolayca ulaşılmasım tüketicinin de eskiye nazaran çok daha bilinçli olmasına sebep olmuştur. Bu durum, hedef kitlesine ulaşmak ve marka değerini artırmak isteyen her kurumun sosyal medyayı doğru ve aktif olarak kullanmasını gerektirmektedir. Peki, sosyal medya ile markanıza nasıl değer katarsınız? Bu sorunun cevabını yazımızın devamında vereceğiz.

Stratejinizi Belirleyin

Sosyal medyanın gücünü keşfeden pek çok marka, çeşitli mecralarda var olabilmek için çabalıyor. Ancak bazılarının yanıldığı konu, rastgele paylaşımlar yapmanın kendilerine bir şey kazandıracağını sanmak. Oysa sosyal medya markanızın sesidir. Ayrıca, unutmamanız gereken bir konu da tüketim alışkanlıklarının zaman zaman duygusal geliştiğidir. Doğru bir sosyal medya stratejisi belirleyerek, hem hedef kitlenizle aranızdaki duygusal bağı kuvvetlendirebilir; hem de markanızla ilgili bilmelerini istediğiniz tüm gelişmeleri onlarla paylaşabilirsiniz.

Yaratıcı Olun

Unutulmaması gereken bir başka konu da, sosyal medya kullanıcısının oldukça bilinçli ve hem markalar hem de bireyler tarafından yapılan paylaşımlarla doymuş bir kitle olduğu. Artık, bu bilinçli kitle sadece kendilerine katkı sağlayan ve fark yaratan paylaşımlarla ilgileniyor. Yani onlara ne sunduğunuz kadar, nasıl sunduğunuz da önemli. Eğer sosyal medyadan fayda bekliyorsanız, hedef kitlenizin ilgisini çekmek için yaratıcılığınızı da zorlamalısınız.

Bilinirliğinizi Artırın

Tüketiciler genel olarak, bildikleri markalardan alışveriş yaparlar. Tabii ki, markanıza değer katmanın en etkili yolu bilinirliği artırmaktır ve sosyal medya bunu ölçülebilir şekilde yapmanın en iyi yollarından biridir. Sosyal medya için belirli bir reklam bütçesi ayırın ve düzenli olarak hedef kitlenize ulaşın.

Gelen Soru ve Yorumlara Cevap Vermeyi İhmal Etmeyin

Gelen soru ve yorumlara cevap vermek pek çok markanın atladığı bir konudur. Oysa bir soruya verilen cevap satışı getirebileceği gibi, cevaplanmaması da potansiyel müşterinizin alışverişten vazgeçmesine, daha kötüsü markaya küsmesine sebep olabilir.

Mutlaka Kriz Planınız Olsun

Sosyal medya yönetiminde en önemli konuların başında kriz yönetimi gelmektedir. Sosyal medya yönetimine başlanırken, mutlaka kriz planının da oluşturulması, olası bir kriz anında bu krizin doğru yönetilmesi büyük önem taşımaktadır.

Gördüğünüz gibi markanıza değer katabileceği gibi, yanlış uygulandığında zarar da verilebilecek sosyal medya yönetimi sanıldığından daha meşakkatli bir iştir. Sosyal medya yönetiminde bütünleşik olarak, profesyonel hizmet almak isterseniz bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz.