TASARIMDA NELERE DİKKAT EDİLMESİ GEREKİR?

Dijital pazarlamada web sitelerinden tutun da, internet reklamları için kullanılacak bannerlara; sosyal medya çalışmalarınızdan tutun da e-mailing çalışmalarınıza kadar pek çok alanda yaratıcı, dikkat çeken ve estetik görsel tasarımlara ihtiyacınız vardır. Biz de bu haftaki yazımızda online tasarım yaparken ya da yaptırırken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda bazı ipuçları vereceğiz.

Hedef Kitle

Online tasarıma başlamadan önce reklamcılığın her alanında olduğu gibi hedef kitlenizi incelemeniz gerekir. Söz konusu tasarım hangi yaş grubuna, hangi cinsiyete, hangi sosyoekonomik seviyedeki insanlara hitap edecek; bu soruların cevaplarını değerlendirerek, hedef kitlenin beğenilerine uygun olarak tasarıma başlamanız gerekir.

Kurumsal Kimlik ile Uyum

Bir diğer önemli konu da hazırladığınız tasarımın ilgili kurumun kurumsal kimliği ile uyumlu olmasıdır. Örnek verecek olursak: Bir e-mailing tasarımı yapacaksanız; genel konsept itibarıyla kurumun antetli kağıtlarından, web sitesine kadar tüm diğer pazarlama iletişimi materyalleri ile bir bütünlük sağlamalıdır.

Hangi Mecrada Yayımlanacak?

Online tasarım yaparken kullanılacağı mecranın ölçülerine uygun yapılması da bir diğer önemli konudur. Eğer en baştan bu ölçüleri öğrenip, tasarımınızı bunlara göre hazırlamazsanız ne kadar mükemmel bir tasarım yapmış olursanız olun çöpe gidebilir. Ayrıca dijital dünyada tüm mecraların kendilerine göre dinamikleri, gelip geçen trendleri vardır. Bu sebeple tasarıma başlamadan önce ilgili mecra hakkında yeterince bilgi sahibi değilseniz, bir araştırma yapmanızda fayda var.

Odak Noktasını İyi Belirleyin

Online ortamda kullanıcıların görsellere bakma süresi genellikle çok kısadır. Bu sebeple hedef kitlenize iletmek istediğiniz mesajı net olarak belirlemeli ve onu odak noktasına yerleştirerek, ön plana çıkarmalısınız. Bu amaçla odak noktasında boyut, şekil, renk, doku, tipografi gibi ögelerden yararlanarak dikkati buraya çekebilirsiniz.

Karmaşa Yaratmayın

Bir tasarımın etkisini azaltan etkenlerden biri karmaşadır. Tasarımın odak noktasını belirledikten sonra etrafında yeterince boşluk bırakın, çok fazla şeyi bir arada anlatmaya çalışıp odağı öldürmeyin.

Renk Önemlidir

Bir tasarımın onu görenler üzerinde yarattığı etki renklerle oldukça ilgilidir, bu sebeple renkler üzerine gerçekten kafa yormanız gerekir.

Fontlara Dikkat

Tasarımınızda yazıya da yer vermeniz gerekebilir. Bu durumda hem tasarımınızla hem de ilgili markanın ruhuna uygun bir font seçmeniz de önem taşımaktadır.

Uzmanına Bırakın

Sonuç olarak tasarım hem yetenek hem de teknik birikim gerektiren; hedef kitlede yarattığı etki sebebiyle dijital pazarlamada da oldukça önemi olan bir konudur. Alanında uzman ve tecrübeli arkadaşlarımızla markalar için fark yaratan online tasarımlar yapıyoruz. Bu konudaki ihtiyaçlarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.