TEKNOLOJİ KARANTİNA DİNLEMEZ, İSTEDİĞİNİZ HER YERE ULAŞIR!

Olağanüstü bir dönemden geçiyoruz. Ekonomistler, akademisyenler, biliminsanları dünya düzeninin değişeceğinden emin. Bu kadar belirsizliğin içinde değişimin gidişatı konusunda net olarak söylenebilecek tek şey, teknolojinin hayatımızda şu ana kadar olduğundan çok daha aktif ve geniş bir alan kaplayacağı.

Dijital pazarlama iletişimi yapan bir ajans olarak bu yazıda konuyu kendi odağımız üzerinden ele aldık. Araştırmalar dijital reklama yapılan harcamaların 2020 sonunda 384 milyar dolara ulaşacağını gösteriyor. 2021’de eklenen pazar hacmi ise 435 milyar dolar. Covid-19 nedeniyle çalışanların ve tüketicilerin eve kapanması fiziksel teması azalttı fakat sosyal temas çok daha yoğun olarak mobil araçlar ve sosyal medya kanalları üzerinden devam ediyor. Teknoloji online çalışma ve pazarlama için ihtiyacımız olan donanımları çoktan hizmetimize sunmuştu.  Alışkanlıklarını değiştirmekte zorlanan kurumlar, pandemi krizi nedeniyle taşlar yerinden oynayınca ister istemez hareket geçtiler ve teknolojiyi kullanmaya başladılar.

Pandemi nedeniyle küresel ekonomik büyümenin 2,5’ten 1,8’e düşmesi bekleniyor. Ayrıca şirketler, Covid-19’un olumsuz etkilerini azaltmak için dijital pazarlamaya ağırlık verme eğiliminde.

Önceki yazılarımızda internet kullanımıyla ilgili verileri sizinle paylaşmıştık. Yeri gelmişken hatırlatalım:

  • Türkiye’de 59 milyon internet kullanıcısı var.
  • Kullanıcıların yüzde 84’ü her gün internete giriyor.
  • Toplam nüfusumuzun yüzde 63’ü sosyal medya platformlarını kullanıyor.

Kaynak: 2019 Küresel Dijital raporu

Bu veriler size “acilen online pazarlamaya yönelin” dese de, el yordamı ile yapılan her işte olduğu gibi sorun yaşayabileceğinizi düşünüyoruz. Evet online pazarlama etkili ve güçlü bir yöntem fakat hedef kitlenizi doğru analiz etmeniz, bir pazarlama stratejisi belirlemeniz ve araçları doğru kullanmanız koşuluyla… Firmanıza, ürünlerinize ve hedef kitlenize uygun online pazarlama stratejinizi görüşmek üzere bizimle bağlantıya geçebilirsiniz.