WEB SİTESİ DÖNÜŞÜM PERFORMANSINI ARTIRIN

Web sitenize gelen ziyaretçilerin davranışlarını nasıl değerlendiriyorsunuz? Ölçümleme yapmak için araçlar kullanıyor ve ziyaretçinin davranışına göre optimizasyonlar yapıyorsunuzdur. Günün sonunda ziyaretçilerinizin % 100’ü müşteriye dönüşüyor mu?

Web sitenize üç tip ziyaretçinin gelmesi söz konusudur.

1. Hayır Olamaz – İstenen adımı hiçbir zaman atmayacak olanlardır,
2. Evet Olabilir – İstenen adımı atacak olanlar,
3. Belki – İstenen adımı atma olasılığı olanlar,

1. HAYIR OLMAZ DİYENLER MÜŞTERİYE DÖNÜŞEMEZ!

Web sitenize gelen bazı ziyaretçiler, harekete geçmeye hazır değildir. Bir olasılık sattığınız ürün veya hizmet bedelini karşılama olanakları yoktur. Rakipler için çalışıyor veya yalnızca rekabetçi bir araştırma sürdürüyor olabilirler. Yada sadece web’de geziniyorlar, sayfanıza göz atmak için birkaç saniye ayırmaya değeceğini düşünmüş olabilirler. Birinin istenen adımı atmaması için sayısız neden olabilir. Anlaşılması gereken önemli nokta, bu gruptakileri harekete geçmek üzere etkileyebilecek hiçbir şeyin olmadığıdır. Ziyaret edilen pek çok sayfa için bu grup üçü içerisinde en uzak
olanıdır.

2. EVET DİYENLER İKNA EDİLMEYE GEREK OLMAKSIZIN DÖNÜŞÜR!

Her zaman istenen adımı atan bir grup vardır. Bunun için yeterince kanıt bulunmaktadır. Güç kayıt veya kontrol işlemlerine katlanırlar. Web sitelerinin derinlerine gömülmüş linkleri ya da bilgiyi ararlar. Genellikle, bir dereceye kadar kararlılık gösterirler ki, bu şaşırtıcıdır. Bunu neden yapmaktadırlar? Bunun bir dizi nedeni var.

Bunlardan bazıları inatçı bir kişiliğe sahiptirler.

Bunun yanı sıra, bazıları, acil ve önemli ihtiyaçlarını karşılayacak pratik bir çözüm olarak yana yakıla sadece sizin firmanızı arar ve bulur. Bir kısmı, daha fazla aramaktan sıkılıp yorulmuştur ve sizin firmanızı gördükleri en iyi alternatif olduğuna karar vermişlerdir. Her şeye rağmen, kırılmış bir web sitesi haricinde hiçbir şey bu insanları sizin arama sonuçları sayfanızda istenilen adımı atmaktan alıkoyamaz. Burada ana nokta, bu insanların sizin onları ikna etmenize gerek duymamalarıdır.

3. BELKİ CİLER SİZİN HEDEFİNİZ OLMALIDIR!

Kararsızlardan oluşan son grup çok çeşitli insanları barındırır. Bunlardan bazıları neredeyse sınırdadır, arama sonuç sayfanızda veya web sitenizde ufak bir iyileştirme, işin zor tarafını atlatıp istenen adımı atmalarını sağlayabilir. Bir kısmı, istenen noktaya gelmek için önemli ölçüde bir ikna çabası ve desteğe gereksinim duyar.

Web siteniz gerçekten etkisiz, verimsiz olmadıkça, belkilerden bir kısmını her halükarda dönüştürürsünüz. “Evet”lerinizle birlikte bu “evet-belki” kesimi, sizin mevcut dönüşüm oranınızı oluşturur.

Bununla birlikte, en iyi açılış sayfasıyla bu gruptaki insanların tamamını bir seferde dönüştüremezsiniz. Hepsinin birbirinden farklı gereksinimleri vardır. En iyi durumda, bu kararsız kesimin belli bir oranını dönüştürmeyi umabilirsiniz. Dolayısıyla, işiniz için mümkün olan en büyük dönüşüm oranındaki yükseliş, herkesin kapabileceği, “belki” lerden yakalayabildiklerinizle
sınırlıdır.

Sonuç olarak; Bu kesimlerin büyüklüğünü hassas bir şekilde ölçümlemek veya tahmin etmek mümkün değildir. Ancak, anlaşılması gereken, gerçek dönüşüm oranınızın ulaşacağı “tavan” %100’ün altında kalacaktır.