YOUTUBE REKLAMLARIYLA İŞLETMENİZİ BÜYÜTMENİN PÜF NOKTASI

YouTube’da izlenme rekorları kıracak bir reklam filminiz olabilir, fakaaat…

… videonun sonunda izleyenler markanızı hatırlamıyorsa amacınıza hizmet etmemiş demektir.

Bir sosyal sorumluluk kampanyası, marka bilinirliğini artıracak bir tanıtım ya da satış hedefli bir reklam kampanyası, amacınız ne olursa olsun reklam filminin izleyicinin ilgisini çekmesinden daha önemli olan hedef kitlenizde markanıza dair bir düşünce ya da duygu yaratmaktır. Video paylaşılırken “YouTube’da ….. şu videoyu gördün mü?” yerine “…. markasının reklamını gördün mü?” demeyi amaçlarız.

Marka olarak işinizin altına imza atmaktan çekinmeyin!

İmza ile kastımız jenerikte logonuzun görünmesi değil, markanızın öykünün önüne geçmeyecek zariflikte video boyunca göz önünde olması. Marka olarak sahip olduğunuz kimliği temsil eden logonun özellikle ilk saniyeler içinde (örneğin açılışta) kendini göstermesi özellikle önemli.

YouTube verileri söylediğimiz özelliği taşıyan reklamların başarıya ulaştığını gösteriyor. “…25.000’den fazla YouTube reklamında gördüğümüz gibi, en kritik eşik olan ilk 5 saniyede markanın sahneye çıktığı işler hedeflerine kolaylıkla ulaşıyor.”

Markanızı sadece görsel olarak değil işitsel olarak da öne çıkarın!

Raporlara göre YouTube izlenmelerinin %95’i ses açık olarak görüntüleniyor. Markanızla özdeşleşmiş bir müzik ya da jingle, videoyu dikkatle izlemeyenler üzerinde bile etkili. Zira kulaklara yerleşmiş sesler, zihindeki görüntüleri çağırıyor. “Reklamda kullanılan oyuncuların ya da bir ünlünün ağzından marka ismini duymanın da markayı görünür kılma katkısının çok büyük olduğunu görüyoruz.”

Markanızın bilinen özelliklerini reklama zarifçe yerleştirin!

Markanın öne çıkmasından söz ettiğimizde ilk akla gelen logo olsa da, marka olarak bugüne kadar sahiplendiğiniz ve kimliğinizi temsil eden tüm unsurlar (en bilinen ürününüz, kurumsal kimliğinizi temsil eden renkler, marka yüzünüz olan kişi ya da sahiplendiğiniz kavramlar) bütün hikâye boyunca yerinde ve kararında kullanarak pazarlama amacınıza hizmet eden ve YouTube listelerinde öne çıkan bir reklam yapabilirsiniz.