COVİD 19 SONRASI DİJİTAL PAZARLAMA

  • 3 Nisan 2021
  • benefad
  • 3 min read

Pandemi hayatımızdaki varlığını sürdürürken bir yandan da yavaş yavaş “Yeni Normal”e uyum sağlamaya başlıyoruz. Peki tüm kişi ve kurumlar için geçerli olacak yeni bir normal var mı, yoksa hepimiz kriz sonrası korumayı başardıklarımızla kendi normalimizi mi yaratacağız? Bazı araştırmacı ve akademisyenler tüm dünyayı aynı anda etkisi altına alan Covid19’un insanlığı yaşam biçimini gözden geçirmek zorunda bırakacağını söylüyor. Hiç de haksız değiller.

İşler evden nasıl yürüyecek, diye dertlenirken evden çalışmanın korktuğumuz kadar zor ve verimsiz olmadığını gördük, hatta trafikte geçen zaman bize kalınca daha rahat bir tempoda çalışabilir olduk. Bir masanın etrafında hep birlikte olduğumuz halde dikkatimizi toplayamıyorken, ekran başında bir konuya odaklanabilecek miyiz, diye endişeleniyorduk. Fakat gördük ki online toplantılarda zamanı çok daha iyi yönetiyor, konuya çok daha iyi odaklanıyoruz.

Yani alışkın olduğumuz çalışma biçimi tek geçerli doğru değilmiş. Takım ruhu aradaki mesafeye rağmen korunabiliyormuş. Küçük şirketler için anlamlı bir gider kalemi olan ofislere o kadar da ihtiyacımız yokmuş.Ulaşmak istediğimiz nokta şu: Çalışan, üreten, tüketen ve yöneten kitlelerin davranış biçimleri değişiyor, değişecek, bu da tüm kurum ve markaları yeni ürün, hizmet ve pazarlama stratejileri geliştirmek durumunda bırakacak.

Değişimi an be an izlememiz, elde ettiğimiz tüm verileri hızla işleyip etkili kararlara dönüştürmemiz gerekecek. Şimdiden bildiğimiz tek gerçek, teknolojinin elimizdeki en güçlü araç olduğu. Çalışanlarımız, hedef kitlemiz hatta ailemizle ilişkilerimizi sürdürebilmek, onların istek ve ihtiyaçlarını karşılayabilmek ve hayatta kalmanın bile zor olduğu bir dönemde büyümeyi hedefleyebilmek için teknolojiye sarılacağız. Covid19 sonrası müşterilerimizin yeni yol haritalarını çizerken dijital pazarlama iletişiminin gücüne ve etkisine bir kez daha tanık olduk. Elektronik ticaretten sosyal medya yönetimine, içerik yönetiminden Influencer Marketing’e kadar her aşamada size, rehberlik ve danışmanlık yapmaya hazırız.