Dijital Hedef Kitle Analizi

Dijital Hedef Kitle Analizi Hizmeti

Bir dijital pazarlama ajansı olarak müşterilerimize sunduğumuz en kritik hizmetlerden biri olan Dijital Hedef Kitle Analizi ile, kurum ve markaların kimleri hedefleyip kimleri hedef dışı bırakacaklarına dair çok önemli bir bilgi sağlıyoruz.

Hedef Kitle Analizi Nedir?

Belli bir grup içinde, yaş, cinsiyet, dil, konum, tercihler, ilgi alanları ve benzer ölçümler yapılarak tüketicilere dair içgörüler geliştirme, kimlerin ürün ya da hizmet almak üzere eyleme geçirilmesi gerektiğine karar verme sürecidir.

Geleneksel yöntemlerle epey uzun ve zahmetli bir şekilde ulaşılan bu bilgilere, analiz yöntemleri ve yazılımlar sayesinde, internet ve sosyal medya kullanıcılarının profillerini inceleyerek, dijital hareketlerini (beğeniler, paylaşımlar, izlenen markalar, satın alınan ürün ve hizmetler, yorumlar) takip ederek hızlı ve verimli bir şekilde ulaşıyoruz.

Dijital pazarlama kampanyaları çeşitlilik ve dinamizm özelliği ile geleneksel reklam kampanyalarından ayrılır. Yayına girdikleri andan itibaren yarattıkları etki izlenir ve veriler beklenen sonucu yaratmayacağını işaret ediyorsa, mesaj (metin ve/veya görsel), hedef kitle ya da mecra değiştirilir. Bu konuda hızlı ve doğru karar verebilmek için de hedef kitle analizi kampanyadan önce tamamlanmış olmalıdır. Dijital pazarlama kampanyalarında size “ölçülebilir sonuçlar” vaat ederken güvendiğimiz temel kaynak budur.

Hedef Kitle Analizi Neden Gerekli?
  • Hedef kitle analizi sayesinde ürün ve hizmetlerinizi fark edecek ve ilgilenecek kitleyi belirlemiş olursunuz.
  • Bir ürün ya da hizmetle ilgilenen tüketiciyi satın almaya ikna etmek ya da en azından web sitenize yönlendirmek çok daha kolaydır.
  • Satın alma işlemi gerçekleştiğinde kazanılan yeni müşterinin markaya duyduğu güveni pekiştirmek, yeni ürünler önermek ya da doğru CRM ile gönüllü bir marka temsilcisine dönüştürmek mümkündür.
  • Birer cümle ile özetlediğimiz bu adımların her biri dijital pazarlama stratejisinin farklı bir aşamasıdır, dolayısıyla farklı türde içerik ve zamanlama gerektirir, ancak yine analiz verileri sayesinde kimlere hangi içerikle nerede ulaşacağımızı ve ne kadar harcama yapmamız gerektiğine doğru karar verebiliriz.
  • Kriz dönemlerinde pazarlama kampanyalarına ayrılan bütçeler düşerken kampanya sıklığı artıyor. Bu denklemi doğru kurmanın yolu da doğru kitle analizi. Örnek olaylar, dijital hedef kitle analizi yapan şirketlerin maliyetlerinde %56'ya varan bir düşüş olduğunu gösteriyor.
  • Sınırsız reklam ve sosyal medyada yetersiz hedefleme, yalnızca oluşturduğunuz potansiyel müşteri ve dönüşüm miktarını azaltmakla kalmaz, aynı zamanda rakiplerinizin kaçırdığınız müşterileri yakalamasına da olanak tanır. Her kitle sınırlıdır, bu nedenle markanızın sunduklarıyla en çok ilgilenecek kişilerin dikkatini çekmeye odaklanmak önemlidir.
  • Tüketicilerin %56'sı işletmelerin ihtiyaçlarını daha iyi anlamaları gerektiğine, %51'i ise markaların çok fazla alakasız içerik gönderdiğine inanıyor. İhtiyacı karşılamayan alakasız içerik, hedef kitle doğru tanımlanmadan üretilmiş demektir. Anlaşılmadığını düşünen bu %50’lik kitleyi yakalamak için yapılması gereken onlara kulak vermektir: Markanızı ne kadar iyi biliyorlar? Satın alma kararına ne kadar yakınlar? Ürün ya da hizmetle ilgilenme motivasyonları ne?
  • Hedef kitle analizi ile “bilinen” ve “bilinmeyen” olmak üzere iki farklı kitleye ulaşırız. Bunlar arasında ayrım yapmak dönüşüm etkisini artırıp maliyetleri düşürür. Bilinen kitle, halihazırda iletişimde olduğunuz kişilerdir. Sitenizi ziyaret etmiş, bir posta listesine kaydolmuş ve size e-postalarını vermiş olabilirler. Hatta satın alma işlemi gerçekleştirmiş bile olabilirler. Hangi şekilde olursa olsun, o kişiye yeniden pazarlama yapabilmek mümkündür. Bilinmeyen kişiler ise yeni müşteri adaylarıdır ve kazanmak için uğraşmaya değer.

Dijital Hedef Kitle Analizi hizmetimizle, kendi kitlenizi belirlemenize ve markanızın onlara ulaşmasına yardımcı olmaya hazırız.